Beton Kano Yarışması bu yıl 18-19 Mayıs’ta

 

 

 

Beton Kano Yarışması bu yıl 18-19 Mayıs’ta

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencilerinin Beton Kano Yarışması için hazırladıkları kano, Mühendislik Fakültesi önünde düzenlenen törenle suya indirildi.

Mühendislik öğrencilerinin yapı malzemesi, beton ve yapısal tasarım konularındaki teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürmelerini sağlamayı amaçlayan Beton Kano Yarışması,  bu yıl 18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

Altar Zeyhan

American Society of Civil Engineering (ASCE) desteğiyle İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenecek yarışmada yer alacak İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri çalışmaları, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Bahadır Keskin, Dr. Öğr. Üyesi Osman Kaya ve Dr. Öğr. Üyesi Burhan Yıldız danışmanlığında tamamlandı.

Üniversitede yapılan ilk beton kano projesi olan Squirtle, ismini MSKÜ’de simgesi bir çizgi film kahramanı olan deniz kaplumbağasından aldı. Testleri ve inşası bölüm laboratuvarlarında gerçekleştirilen beton kanonun uzunluğu 6 metre, genişliği ise 75 santimetre, ağırlığı 250 kilogram olan kanonun suyun üstünde kalabilmesi için 2,4 t/m3 olan beton yoğunluğu hafif agregalar ve özel bileşenler kullanılarak 0,95 t/m3'e indirildi ve istenilen dayanım hedeflerine ulaşıldı.

“Beton Kano Suya İndirme Töreni”, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ahmet Demirak, Doç. Dr. Feray Koca, Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Kahyaoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin de katılımıyla Mühendislik Fakültesi önünde yer alan yeni rekreasyon alanındaki gölette gerçekleştirildi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER