Yusuf Işık: "Master sporcuları doping testinden geçmeli"

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanlığının 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası Dünya Şampiyonası Milli Takım seçmelerine katılan Yusuf Işık, rakiplerinin doping kullandığını iddia etti.

Haber Merkezi

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanlığının 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası Dünya Şampiyonası Milli Takım seçmeleri Anfaş-Antalya Expo Center'da yapıldı. Dünya Şampiyonası Milli Takım seçmelerine toplam 64 siklette 452 sporcu yarıştı. Yarışmalarda Muğla'yı temsil eden tek sporcu 55 yaşındaki Yusuf Işık,  Master Erkekler Klasik Vücut Geliştirme 50 yaş ve üstü kategorisinde yarıştı.

Yarışmada dereceye giremeyen Işık, yarışmalara natürel olarak hazırlandığını, ancak bazı rakiplerinin yarışmalarda madalya kazanma ve ödül alma arzusu ile yarışta kendilerine avantaj sağlamak için performans arttırıcı ilaç ve yöntemlere (doping) başvurduklarını gördüğünü söyledi. Federasyonun dopingle mücadelesini takdirle karşılamakla beraber yeterli olmadığını söyleyen Işık; özellikle master (40 yaş üstü) kategorilerindeki yarışmacıların sağlıklarını hiçe sayarak doping maddesi kullandıklarını, federasyonca master sporcularının da eskiden olduğu gibi doping testine tabi tutulmaları gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER