Akyaka’da Susam Ve Çam Balı Şenliği yapıldı

Akyaka’da Susam Ve Çam Balı Şenliği yapıldı      

Türkiye’nin balı Muğla’dan

Ferhan Gülen

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün, Tarımsal hizmetler Şube müdürü Atila Küçükala, Ula Der. Başkanı Taner kazancı ve Çevre arı koruma Dernek Başkanı Şamil Beştoy 'un girişimleriyle düzenlenen Gökova havzasındaki ‘Susam Ve Çam Balı Şenliği’ önceki gün Akyaka Mahallesi pazaryerinde yapıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını Ula Çevre ve Arı koruma Dernek Başkanı Şamil Beştoy yaptı.Beştoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta olmak üzere bütün katılımcılara teşekkür ederek sözü Ula Der. Başkanı Taner Kazancı ya bıraktı. Kazancı yaptığı konuşmasında, “Gökova’nın mavi denizi, yeşil bereketli ovası, çam balı kokan dağları, ödüllü Ula evleri ile dünyadaki gerçek cennet burası” diyerek, teknolojiden faydalanıp,verimi arttırarak sağlıklı ve kaliteli yerel ürünler yetiştirmeye dikkat çekti.

Tarımsal hizmetler Daire Başkanı Hacı Koç, Gökova susamı ve çam balının kalitesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş konuşmasında; Gökova susamı ve çam balının markalaştırılarak, turizm sektöründe de büyük ilgi göreceğini ifade etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün, ulu önder Atatürk'ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözüne ilaveten üreten köylünün milletin efendisi olduğuna dikkat çekerek, Muğla’ nın topraklarının verimli olduğunu söyledi. Başkan Gürün,  Muğla’nın  yüzde 60’ının tarım üreticisi olduğunu, tamamen turizmci olmadığını da ekledi. Başkan Gürün, “İlimiz çam balı üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Gökova susamı da Japonya ve Çin tarafından büyük ilgi görüyor, bu ülkelere ihraç ediliyor” dedi.

MUĞLA TÜRKİYE’DAKİ BAL İHTİYACININ YÜZDE 85’İNİ KARŞILIYOR

Gürün, Muğla’da toprak analizi yaptırdıktan sonra analiz sonucuna göre ürün tercihi yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak zeytin,incir,ceviz ve kestane fidanlarını ücretsiz dağıtarak yeni bir çiftçi modeli yaratmaya çalışıyoruz,  toplumun dinamik gücü gençler ve kadınlardır,biz üretici göçü istiyoruz, rant için gelen göçü istemiyoruz”diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Atila Küçükala konuşmasında “Gökova susamı yerel bir ürünümüz, Muğla’da yılda 9 bin dönümde 9 yüz ton susam üretiliyor,ilimizde ayrıca 5 bin arıcı bulunyor, yılda 15-20 bin ton çam balı üretiliyor. Muğla Türkiye’nin yüzde 85 çam balı ihtiyacını karşılıyor” ifadelerini kullandı.

Susam ve Çam Balı Şenliği’ne, Şef Yüksel Bağcı yönetimindeki 34 kişilik Marmaris ve Akyaka Ritim Perküsyon Şov Grubu, konseriyle renk kattı.

Akyaka’da ilki yapılan Susam Ve Çam Balı Şenliği’ne Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Koç, Çevre ve Arı Koruma Dernek Başkanı Şamil Beştoy, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş,Ula Der Başkanı Taner Kazancı,Akyaka Mahallesi Muhtarı Ferudun Özsoy,Gökova Mahallesi Muhtarı Ulaş Bavut,Menteşe Camikebir Muhtarı Kamuran Fidan,Ula Belediye Başkan Yardımcısı Oruç Özkan,Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Atilla Küçükala ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER