Yatağan’da “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” tamamlandı

 Yatağan’da “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” tamamlandı

Sakin Koşar

Muğla’nın Yatağan ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın “2017 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamından düzenlediği  “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” başarıyla tamamlandı.

Yatağan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan 100 çiftçi katılımının hedeflendiği ‘’Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’’ 108 çiftçinin katılımıyla tamamlandı. Geka 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında imzalanan ‘’Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’’ İlçe Müdürlüğü tarafından Yatağan Termik Enerji A.Ş. sinema salonunda başlatıldı. Eğitime; Atilla Totoş, Dr. Dilsen Oktay, Feridun Kaykı, Cemal Savaşlı’ nın eğitici olarak katıldığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman Kurnaz’ın da ziyaret ettiği, 27’şer kişilik 4 gruptan oluşan ve toplam 108 çiftçinin katılımıyla gerçekleşen eğitim başarıyla tamamlandı.

Yatağan’da zeytin ve zeytinyağı üreten, kullanan ve tüketenlerin üretim, hasat, işleme, saklama ve kaliteli zeytinyağı seçme konularında bilgilendirerek, daha kaliteli zeytinyağının nasıl üretilebileceği konularında bilgi sahibi olması için başlatılan eğitimlerde; yıllardır atalardan kalma yöntemlerle kaliteli üretim yapamayan üreticilerin, zeytinyağının aslında eski yıllarda doğal ilaç olarak kullanıldığını ve günümüzde tedavi amaçlı bütün ilaçlarda kullanıldığını, bu bağlamda ilimizin çok önemli bir hazineye sahip olduğunu, hem ulusal hem de uluslararası pazarda çok farklı yerlere gelinebileceği konusunda bilinçlendirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, ’’Siz kusursuz çalışırsanız,  sonrası da kusursuz olabilir’’ bilinci ile kaliteli üretimi ileriye taşımanın çiftçilerimizin kendi elinde olduğunu eğitimlerde benimsenmiş oldu. Bu süreçte Güney Ege Kalkınma Ajansı’na ’’zeytinyağı duyusal tadım eğitimi’’projesinde destekleri için teşekkür ederiz.” dedi.

 

               

 

DİĞER HABERLER