"Çocuğumuz için mum ışığında oturacağız"

"Çocuğumuz için mum ışığında oturacağız"

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, evde elektrikli cihazlarla tedavi gören hastaların elektrik faturasından muaf tutulması talebini TBMM Genel Kurulu'nda dile getirdi. Türkiye'de 4,5 milyon civarında hastanın yoğun elektrik harcayan tedavi cihazlarını kullanmak zorunda kaldığını, bunlardan 600 bin kişinin ve Muğla'da 400 hastanın evde cihazlara bağlı yaşadığını belirten Girgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e soru önergesi verdi. Yakın zamanda kanun teklifi vereceğini dile getiren Girgin, Menteşe'de Yaşar ailesini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Çocuğunun kas hastası olduğunu ve elektrikle çalışan cihaza bağımlı yaşadığını belirten Hamdi Yaşar, "Faturalarımız oldukça kabarık. Bizim hiç lüksümüz yok. Çocuğumuz için biz neredeyse mum ışığında oturacağız. Diğer taraflardan tasarruf ediyoruz. Yeni fatura korkunç gelecek eminim. Biz eskiden kıstığımız halde 400-500 lira geliyordu. 150 kilowat bize iki hafta demiyor. Yeni zamlarla 800 lira gelecek gibi duruyor" diye konuştu.

Altar Zeyhan

Girgin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Türk Toraks Derneği'nin verilerine göre, 4 milyon solunum hastasının en az 600 bini evde cihazları bağlı olarak yaşıyor. Buna ek olarak,Türkiye'de 40 yaş üzeri nüfusun %40'ında KOAH hastalığına rastlandığı ve bu hastaların %15'e yakın kısmının solunum cihazına bağlı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, ALS,MS hastaları da evde tedavilerinde, elektrikli cihazları kullanmak zorundadır. Sonuç olarak, Türkiye'de 4.5 milyon civarında hasta yoğun elektrik kullanan tedavi cihazlarını kullanmak zorundadır."

"BU BİR SOSYAL YARADIR"

"Elektrik fiyatları, son 4 yılda 5'e katlanmıştır. Bu fahiş zamların elektrikli cihazları kullanmak zorunda olan hastalarımızı mağdur ettiği açıktır. Ayrıca, elektrikte kademeli tarife modeline geçilmesiyle, bu hastalarımızın mağduriyeti katmerlenmiştir. Deyim yerindeyse, kademeli tarife bu aileler için ölüme dönüşmüştür. Bu bir sosyal yaradır. Faturayı ödeyemeyecek durumda olan hastalar hayati tehlike ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu nedenle, bu hastaların yaşadığı mesken elektrik faturalarından muaf tutulmalı, bu ailelerden fatura ücreti talep edilmemelidir."

"ELEKTRİKTEN TASARRUF İÇİN NEREDEYSE MUM IŞIĞINDA OTURACAĞIZ"

Çocuğunun kas hastası olduğunu ve elektrikle çalışan cihaza bağımlı yaşadığını belirten Hamdi Yaşar , "Elektrik bizim için sıkıntı. Kaç kez bacanağın jenaratörünü aldım geldim. Planlı kesintilerde 1-2 saatliğine batarya kurtarabiliyor ama uzun sürelerde kurtaramıyor. Elektrik kesilince aşağıdan arabayı çalıştırıyoruz. Kablo çekip cihazları çalıştırıyoruz.

Faturalarımız oldukça kabarık. Bizim hiç lüksümüz yok. Çocuğumuz için biz neredeyse mum ışığında oturacağız. Diğer taraflardan tasarruf ediyoruz. Yeni fatura korkunç gelecek eminim. Biz eskiden kıstığımız halde 400-500 lira geliyordu. 150 kilowat bize iki hafta demiyor. Yeni zamlarla 800 lira gelecek gibi duruyor.

Elektrik bizim için nefes almak. Sürekli fiyat artıran medikalcilerin teftiş edilmesini, elektriğin bizim gibi ailelere ücretsiz verilmesini istiyoruz" dedi.


DİĞER HABERLER