Alban: "Muğlalı hesabını size sandıkta soracak"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 2023 bütçe görüşmelerinde sona gelindi. Yaklaşık olarak iki hafta süren bütçe maratonunda konuşan CHP'li Alban, iktidarın başta turizm politikaları olmak üzere, ekonomide uyguladığı politikaları eleştirdi.

Haber Merkezi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın kuzeninin Bodrum'da girdiği ihaleyi gündeme getiren Alban, AKP iktidarında bakan yakınlarına verilen ihalelere dikkat çekti. Alban, "Bodrum'da yine büyük bir ihale yapıldı. Hani Ferdi Tayfur'un bir şarkısı vardı. Bu, senin şerefine emmoğlu diyordu. Bodrum'daki araziyi emmioğlunun şerefine verdi. Kim verdi? Bakan Mustafa Varank'ın kuzenine verdi. Bu kişi aynı zamanda bir Bakan Yardımcısının kardeşi. Sözleşme iptal oldu. Neden iptal oldu? Kamuoyu baskısı oluşunca geri çektiler ve teminatı yaktılar, bu sefer o arsayı, araziyi alamadılar. AKP döneminde hep aile boyu şirket işlerini görüyoruz" diye konuştu.

CHP'li Alban konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Turizmde 50 milyon turist geleceğini ve 46 milyar dolar gelir elde edileceğini iddia ediyor Turizm Bakanı. Bu sayıları böldüğümüz zaman kişi başı 920 dolar eder. 920 doları ben veriyorum size, hangi ülkede bu kadar ucuz turizm var, oraya gidin. Turizmi ne hale getirdiniz? Turizm Bakanı bu rakamları da ortaya koyarken herhalde kendi lüks otellerindeki verileri alarak koyuyor ama turizmci ne halde ona hiç bakmıyor.

Muğla'nın vergi gelirlerini alıyorsunuz ama Muğla'ya yatırım olarak geri getirmiyorsunuz o parayı. Örneğin, CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde hazineye ait mülkü ve taşınmazları ya Özelleştirmesi İdaresi Başkanlığı'na devrediyorsunuz ya da TOKİ'ye. Onların eliyle satıyorsunuz, davet usulü. Neden? CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde bulunan ilçe belediyesine ve büyükşehir belediyesine yüzde 30 pay ayrılıyor diye. Muğla'dan aldığınız vergiyi Muğla'ya neden geri vermiyorsunuz? Muğlalı bunun hesabını sandıkta soracak sizden.

DİĞER HABERLER