Ak Parti MKYK üyesi tarihi ağaca sarıldı, maden ocağı ruhsatına karşı çıktı

Son yerel seçimlerde Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan, Ak Parti'nin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Nil Hıdır, Seydikemer İlçesinde 700-800 yaşındaki anıt ağaca sarılarak 10 bin hayvanın otlak alanı olan bölgedeki mermer ocağı ruhsatı çalışmalarına tepki gösterdi. Hıdır, "1650 metre yükseklikteki bu otlak alanları ve anıt ağaçları, muhtarımız rehberliğine ziyaret ettik ve gördük. İlgili bakanlarımıza köylerimizin bu taleplerini ilettik" dedi.

Altar Zeyhan

Hıdır, "Muğla'nın Seydikemer İlçesi Çökek Köyünde çam kurusu denilen mevkiide bulunan 10 bin küçük ve büyükbaş hayvanın otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemiyorlar. Dereköy, Bayır, Çökek, Kıncılar halkı; 10 bin baş hayvanın otlak alanının bozulması halinde , bu köylerde geçim kaynaklarının kalmayacağını ifade ediyorlar.

Ayrıca bu bölgede bulunan 700-800 yaşındaki anıt ardıç ağaçlarının kesilmesine razı olmadıklarını ifade edip tarihi dokuya sahip çıkılmasını istiyorlar. Bu alanlara mermer ocağı ruhsatı verilmemesi ve anıt ağaçların koruma altına alınması en samimi istekleri...

Bizler de 1650 metre yükseklikteki bu otlak alanları ve anıt ağaçları, muhtarımız rehberliğine ziyaret ettik ve gördük. İlgili bakanlarımıza köylerimizin bu taleplerini ilettik" dedi.

DİĞER HABERLER