Bayramı nöbet tutarak geçirdiler


Muğla'nın Milas ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki İkizköy sınırları içerisindeki Akbelen ormanlarında 740 dönümlük alandaki asırlık çam ağaçlarının maden ocağı için kesilmesine tepki gösteren ve kesimi durduran köylüler, bayramı ormana kurdukları çadırlarında nöbet tutarak geçirdi. Direnişe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP milletvekilleri ve çevre örgütleri büyük destek verdi.

Haber Merkezi

Direnişin başlamasının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Ülkemizin taşı, toprağı,suyu, ormanları hepimiz için çok kıymetli. İlgili kurumların maden ruhsatı verirken çok titiz ve dikkatli davranması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde ormanlarımızı, yeraltı su kaynaklarımızı ve doğamızı kaybederiz. Milas İkizköy Akbelen ormanları için evlatlarının, köylerinin, Muğla'mızın geleceği için mücadele eden İkizköylü hemşehrilerimizin yanındayız" ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramını çadırda geçiren köylülerin yanına CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, Muğla milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay geldi, nöbet alanındaki İkizköylüler ve İkizköy'ün dostları ile buluştu. Tanal, Alban ve Erbay geceyi Akbelen nöbet alanında geçirdi. Ağaç katliamına karşı vatandaşlar tarafından başlatılan direniş nöbetine katılan ve yurttaşlarla birlikte iki gündür nöbet tutan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, "Muğlamızın eşsiz güzellikteki ormanları ve kıyıları ile yeraltı ve yerüstü kaynakları talan ve yağma tehdidiyle karşı karşıya. Bunun son örneğini İkizköy'deki Akbelen Ormanı'nda yaşıyoruz. Ancak doğanın talanına karşı sonuna kadar direneceğiz" dedi. Köylülerin hazırladığı pankartlara yardım eden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise "Doğa katliamına son verelim" çağrısı yaptı. 740 dönümlük Akbelen Ormanı'nda ağaçların kesilmesine karşı direnen bölge halkı ve çevrecilerin nöbeti sürüyor. Bölgede çadır kuran köylülere belediye başkanları, STK'ler, çevreciler ve sanatçılar da destek veriyor.

 

DİĞER HABERLER