Büyükşehirden Cumhuriyet Bayramı programı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı gerçekleştirildi. Programda Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 'Geçmişten günümüze Muğla'da Cumhuriyet Bayramları' video gösterimi yapıldı.

GÜRÜN: "CUMHURİYETE KARŞI SİNSİ DEVRİM HEP DEVAM ETTİ"

Programda konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Olması gerekenden çok daha az kişiyle bayramımızı kutlamak zorunda kalıyoruz. Gönül isterdi ki yine sokaklarda binlerce kişiyle kutlamak. Fakat herşeye rağmen, Covid-19'a rağmen, Türkiye'de geçmiş yıllara göre çok farklı duygu içerisindeyiz. Adeta yeniden Kurtuluş Savaşı'nın arifesindeyiz. 1919'da başlayan yürüyüş, 1923'te Cumhuriyetin ilanı ile belli bir noktaya geldi. Ardından gelen devrimlerle Cumhuriyet sağlam zemin oluşturdu. Fakat karşı devrim hiç bitmedi. Sinsi sinsi bu karşı devrim hep devam etti" dedi.

"GÜNEŞİN DOĞMASI YAKIN"

Gürün, "Bugün geldiğimiz noktada ne yapmamız lazım sorusunun sorulması gerekiyor. Büyük bir ittifak kurarak tekrar bir hamle ile raydan çıkan treni rayına oturtmamız gerekiyor. Hiçbir güçlük bizi bu yoldan ayırmamalı. Kurtuluş Savaşı döneminden daha kötü durumda değiliz. Hiç birimiz bu sürece kayıtsız kalmamalıyız. Küçük farklılıklarımızı bir kenara bırakmalıyız. Beklemek yerine ülke çıkarlarını öne koyarak, gerçek Atatürkçüler olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Karanlığın en yoğun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Güneşin doğması yakın. Buna göre moralimizi bozmamalıyız. Korkmamalıyız" diye konuştu.

Program Büyükşehir Belediye Bandosunun konseri ile devam etti.

Altar Zeyhan

DİĞER HABERLER