Çakırhan ve Çambel Akyaka'da anıldı

Çakırhan ve Çambel Akyaka'da anıldı

Prof. Dr. Halet Çambel ve ödüllü Mimar - Şair Nail Çakırhan, Yücelen Şirketler Grubu, Akyaka Kültür ve Sanat Derneği, Muğla Sanatseverler Derneği, Ula Belediye Başkanlığı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği ile yapılan etkinlik ile Akyaka'da anıldı.

Haber Merkezi

Anma etkinliği Akyaka mezarlığındaki kabirleri başında yapılan anmayla başladı. Yücelen Şirketler Grubu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy'un konuşmaları ile başlayan anma, Akyaka Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Aydın Turunç ve Halet Çambel'in öğrencisi Arkeolog Nezih Başgelen'in konuşmaları ile sürdü. Nail Çakırhan'ın, Rusya'da yaşayan torunu Galina Hanım'ın mesajı iletildi ve çelenk sunumu dernek tarafından yapıldı.

Program kapsamında, Nail Çakırhan'ın,  1983 yılında aldığı, dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan "Ağahan Mimarlık Ödüllü" evinin bahçesine geçildi. Hamdi Yücel Gürsoy'un açılış konuşmasını yaptığı anma programında, ünlü arkeolog ve sanat tarihçi Nezih Başgelen'in, "Fotoğraflarla Anıların İzinde Halet Çambel & Nail Çakırhan" sunumunun ardından, MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek, flüt sanatçısı Dilara Elagözlü'nün müzikleri eşliğinde şiirlerini sundu, Nail Çakırhan Evi'nin bahçesinde,  hayatlarından kesitlerin sergilendiği " Prof. Dr. Halet Çambel & Nail Çakırhan Anı Evi"  açılışı yapıldı.  Evin bahçesindeki programın ardından, Akyaka Kültür ve Sanat Derneği ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkıları ile  Akyaka Pazar yerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının " Prof. Dr. Halet Çambel & Nail Çakırhan Anısına", verdikleri Gün Batımı Konseri büyük ilgi gördü, yoğun katılımın olduğu konserde, solist keman sanatçısı Ozan Sari'nin bestelediği, orkestra versiyonu prömiyerini yaptığı İnce Memed eseri, eserin yazılış hikayesi, Yaşar Kemal ile Halet Çambel ve Nail Çakırhan'ın dostluğu, konseri izleyenlere güzel bir sürpriz oldu.

 


DİĞER HABERLER