Cankel ailesinin istinaf başvurusu reddedildi

Cankel ailesinin istinaf başvurusu reddedildi

Isparta'da 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin davada tutuklu sanık Zafer Pehlivan'a mahkeme "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası vermişti. Cankel ailesi avukatı Alev Öztürk'ün Zafer Pehlivan'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi amacıyla yapmış olduğu istinaf başvurusu reddedildi. İstinaf Mahkemesi tarafından yerel mahkemenin müebbet hapis cezası kararı onanmış oldu. Sınırsızlık Meydanı'nda 12 Ocak Salı günü Güleda Cankel'in babasının da katılımıyla basın açıklaması yapılacak.

Altar Zeyhan

Isparta'da 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin dava Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş, davaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan Zafer Pehlivan'a "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verilmişti. Ardından kararı İstinaf Mahkemesine taşıyan Cankel ailesi avukatı Alev Öztürk'ün başvurusunun reddedildiği öğrenildi. İstinaf Mahkemesi tarafından yerel mahkemenin müebbet hapis cezası kararı onanmış oldu.

Avukat Alev Öztürk yaptığı açıklamada, "Sanık Zafer Pehlivan Güleda'yı yaklaşık 17 saat boyunca alıkoyduktan, bu 17 saat içinde defalarca darp edip, iki defa öldürmeye teşebbüs ettikten sonra 18.11.2019 tarihinde vahşice öldürmüştü.Polis darp ihbarına rağmen, darp raporuna ve Güleda'nın darp ve ölümle tehdit edildiğini söylemesine rağmen Güleda Cankel için, şikayetçi olmadığı gerekçesiyle 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa gereği resen almaları gereken koruma tedbirlerini almamış,üstelik katili de serbest bırakmıştı.Zafer Pehlivan serbest kaldıktan birkaç saat sonra Güleda'yı vahşice öldürülmüştü. Sanık, Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı, dava sonunda, mahkeme, Cebinden çıkan ve kendi el yazısıyla yazdığı mektupta "Biz gidiyoruz daha doğrusu ben giderken gülümü kelebeğimi de yanımda götürüyorum"  "Şimdi gidiyorum ama tek başıma değil kelebeğimle" "Canınızın İstediği Zaman Ölmeyeceksiniz" diyen katilin,cinayeti tasarlamadığına karar verdi ve katili ağırlaştırılmış müebbet değil müebbet hapis cezasına mahkum etti. Karara, katılan avukatı olarak Antalya Bölge Adliye Mahkemesine duruşma talepli olarak itiraz ettik. Antalya Bölge Adliye Mahkemesine 02.12.2020 tarihinde gönderilen dosyanın Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesince 08.12.2020 tarihinde kaydı yapıldı ve jet hızıyla 6 gün sonra 14.12.2020 tarihinde karar verilerek apar topar istinaf talebimiz reddedildi ve Isparta 1.Ağır Ceza Mahkemesinin kararı onaylandı. İstinaf mahkemelerinde tutukluluk halinin değişme ihtimali olan dosyaların bile aylarca yıllarca beklediği düşünülecek olursa bu kararın Türkiye de ilk olduğundan eminiz.dosyanın tümünü okumaya dahi yetmeyecek 6 gün gibi kısa bir sürede, dilekçelerimizi dahi okumadan deliller tartışılmadan, dosya incelenmeden jet  hızıyla verilen bu karar siyasidir. Ve bu karar adaletin tecellisine değil, gencecik bir kadını vahşice katleden sanığın korunmasına hizmet etmektedir. Güleda hakkında koruma tedbiri almayarak cinayetin önü açılmış bu istinaf kararıyla da önü açılan cinayetin sanığı hakkında etkin yargılama ve cezalandırma yapılmamış, Güleda'yı koruyamayan sistem sanığı koruma altına almıştır. Bu jet karar bize bir kez daha göstermektedir ki sistematik cezasızlık ile kadın cinayetlerin önü açılmaya devam edilmektedir.

Eğer 6284 sayılı yasa uygulansaydı Güleda bugün yaşıyor olacaktı. Eğer İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı mahkeme katile hak ettiği en ağır cezayı verecekti. Şimdi dosyayı Yargıtay'a taşıyacağız, katil hak ettiği en ağır cezayı alana değin adalet yerini bulana kadar hukuk mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Muğla'nın Menteşe İlçesi Sınırsızlık Meydanı'nda 12 Ocak Salı günü Güleda Cankel'in babasının da katılımıyla basın açıklaması yapılacak.

DİĞER HABERLER