Çimento fabrikasına yönelik açılan davanın reddedilmesi sonrası basın açıklaması yapıldı

 

Çimento fabrikasına yönelik açılan davanın reddedilmesi sonrası basın açıklaması yapıldı: "Sermayeden yana yargının işletilmesi süreci yaşandı"

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan'ın Deştin Mahallesi sınırları içinde kurulması planlanan çimento fabrikası projesine verilen ÇED olumlu kararının iptali için açılan davada mahkeme, dava açma süresinin 2015 yılında dolduğunu gerekçe göstererek davayı reddetti. Kararın ardından Muğla İdare Mahkemesi önünde Menteşe Kent Konseyi, MUÇEP Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu ve Bayır Çevre Komitesi'nce ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Geldiğimiz noktada; Çimento fabrikasına karşı ÇED olumlu kararının iptali için açtığımız davada mahkeme ön incelemeleri tamamlamış, davalı Bakanlığın sunduğu bilgi ve belgeleri de inceledikten sonra dosyayı esastan incelemeye ve bu doğrultuda keşif ve bilirkişi incelemesi yapmaya karar vermişti. Bu amaçla Naip hakim atayarak davacılara keşif ve bilirkişi ücretini yatırmak üzere kesin süre de vermişti. Bu yönüyle mahkeme dosyayı esastan inceleme hazırlıklarını tamamlamış, geldiğimiz aşamada keşif ve bilirkişi masrafları süresinde yatırıldıktan sonra ve dosyaya da tek bir yeni bulgu girmemişken mahkeme esastan inceleme kararından vazgeçmiş bu yöndeki hazırlıklarını iptal etmiş ve davamızı dava açma süresinin 2015 yılında dolmuş olduğu gerekçesiyle reddetmiştir.

Bizler bu gelişmeler karşısında bilirkişi heyeti ve onların bu alanda sunacağı raporlarla sürecin tekrar değerlendirileceği umudu içindeyken, bir anda mahkeme heyeti kendi almış olduğu kararı bozarak davanın görülmemesine karar vermiştir. Gördüğümüz o ki ülkemizde pek çok çevre mücadelesi içinde deneyimlediğimiz sermayeden yana yargının işletilmesi süreci yaşanmıştır.

Yargının muhalefeti cezalandırmak ve sindirmek için bir silaha dönüştürüldüğü, sermayenin hizmetine sokulduğu bu süreçte, geleceğimizin daha da karartılmak istenmesi karşısında aynı kararlılıkla mücadele etmeye, gerçekleri söylemeye ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

Muğla' nın  çimento fabrikasına karşı Mücadele iradesi değişmeyecek, hukuki ve meşru mücadeleye devam edeceğiz."

Haber Merkezi

DİĞER HABERLER