Dostları Nail Çakırhan'ı unutmadı

Şair, Yazar, Yapı Sanatçısı, Ağahan Ödülü sahibi diplomasız Mimar Nail V. Çakırhan Ölümünün 12. yılında Akyaka'da kabri başında Yücelen Şirketler Grubu tarafından organize edilen törende çok sayıda seveninin katılımıyla anıldı.

Haber Merkezi

Mimarlık eğitimi almadan, Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülünü kazanan, Akyaka Mimarisinin yaratıcısı olarak gösterilen, geleneksel mimariyi çağdaş yapılara uygulayarak yeni bir mimari tarz oluşturan ve aynı zamanda edebiyatçı, şair olan Nail Çakırhan ve eşi Arkeolog,Prof.Dr.Halet Çambel hayatının son yıllarını yaşadığı Gökova Körfezi'nin kıyısındaki Akyaka mahallesinde en yakın dostu, İşadamı Hamdi Yücel Gürsoy,  CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay,  Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, CHP Ula İlçe Başkanı Hüseyin Özcan, MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek,Gökova Akyaka'yı Sevenler Derneği Başkanı Nurhan Kavuzlu,İdyma Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Kazım Akşar,Ula eski belediye başkanı Sadi Dündar ve çok sayıda Akyaka Yaşayanın katılımı ile Akyaka'daki kabirleri başında anıldı .

Törenin açılış konuşmasını yapan Oruç Özkan'ın ardından, Musander Başkanı Sadettin Özbek ; Çakırhan'ın Edebi ve Hümanist kişiliğinden söz ederek, Çakırhan ve İsmet Türker'den şiirler okudu

Halet Çambel ve Nail Çakırhan'ın en yakın dostlarından olan Yücelen Şirketler Grubu Başkanı  Hamdi Yücel Gürsoy törendeki konuşmasında, "Çakırhan'ı tanıdığım zamanlar sıkı bir ticaret içerisindeydim, zaman zaman çok stresli günlerim oluyordu, O benim babam gibiydi, Beni üzgün ve suskun gördüğünde bana neyim olduğunu sorar cevabını alana kadarda ısrarla beklerdi. Ona derdimi anlattığımda da Hamdi sabret sadece sabret. Sabır her şeyi halledecektir " diye beni teselli ederdi. Bende onun "Sabır" öğüdünü yıllar sonra bugün bile kendime şiar edindim. Bakın mesela bugün burada çok sayıda katılım var ancak daha da çok katılımı sağlayabilirdik, 12 yıldır Çakırhan'ın anma etkinliklerinde Yücelen Ailesi olarak Her türlü hizmetin içerisinde varız, Hep İşin ameleliğini yapıyoruz, Yapacağızda.  Benden sonrada Çocuklarım ve sevenleri Halet Çambel ve Nail Çakırhan'a  bu vefa örneğini gösterecekler. Hatta Önümüzdeki yıl Mart ayında sevgili İlhan Selçuk içinde bir etkinlik düzenleyeceğiz" dedi.

Ula belediye Başkanı İsmail Akkaya ise, "İnsanları yaşarken onore etmek,onları hatırlamak çok önemlidir. Ben Dönemin Kurucu Belediye Başkanıyken,  Çakırhan'ın oturduğu sokağa onun adını vermiştim, yine edebiyat duayenimiz Akyaka Aşığı Oktay Akbal'ın sokağına, yine Akyaka'ya Çok hizmetleri bulunan  eski bakanlarımızdan Teoman Ünüsan'ın Sokağına adlarını vermiştim. Bana herkes sen sağcısın neden solcuların isimlerini sokaklara veriyorsun dediklerinde "Hizmetin Türkiye'ye Katkısı Akyaka'ya katkısı Var ise, Bu işin sağı solu olmaz" diyerek cevap verdim. Birde son olarak Akyaka'da hiçbirşey yokken, Turizm Hareketini Başlatan Sayın Hamdi Gürsoy'un adını kendi sokağına verdim. Bazı Şeyler beni derinden üzüyor , Yaşarken Çakırhan ile hiç teşviki mesaisi olmayan, onunla hiç zaman geçirmemiş insanlar Çakırhan ismiyle etkinliklere kalkışıyorlar. Önce Onu tanımak gerekir felsefesini anlamak gerekir "diyerek sözlerini sonlandırdı.

Katılanların Halet Çambel Ve Nail Çakırhan'ın kabirlerine çiçek bırakmaları ile tören son buldu.

 

 

 

DİĞER HABERLER