Fethiye'de "Akıllı Şamandıra" projesi hayata geçiriliyor

2019 yılı yaz aylarında Fethiye Körfezi'nde yaşanan renk değişikliği ve kirlilik sonrası çalışma başlatan Fethiye Belediyesi, Fethiye Limanı Aksazlar mevkiinde Akıllı Şamandıra deneme süreci başlattı. Fethiye Körfezi'ndeki deniz kirliliğini anlık olarak gözlemlemek ve tespit edilen kirlilik verilerini sunmak üzere Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen Akıllı Şamandıra Projesi, Fethiye özelinde üretilen Türkiye'deki ilk ve tek uzaktan bağlantılı ölçüm cihazı olma özelliğini taşıyor.

Haber Merkezi

Fethiye Belediyesi, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojilerinin işbirliği ile hayata geçirilen projenin deniz kirliliğinin gerçek zamanlı olarak ölçümü, görüntülenmesi ve raporlanması,  denizlerin ekolojik açıdan korunması amacı taşıyor. Fethiye'de başlatılan pilot uygulamanın 2021 yılı içerisinde tam olarak faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri AŞ Mühendislik Yöneticisi Mehmet Hakan Öktem ile birlikte proje protokolü imzalama töreninde konuşan Başkan Karaca, projeye ilişkin açıklamasında; "Geçtiğimiz yıl körfezde ciddi bir kirlilik yaşamıştık. Bununla ilgili Gazi Üniversitesi ile çalışmalar yapmış, kamuoyu ile paylaşmıştık. İlgili kurumlarla bu proje içerisinde olmak çok önemli. Değerli bilim adamlarına, mühendislerimize çok teşekkür ediyorum. Projenin başında da bir Fethiyeli var. Suyun kalitesiyle ilgili verileri anlık alabileceğiz. Önümüzdeki günlerde sistemin bize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Bilgi ve Savunma Teknolojileri Proje Yöneticisi Melih Torcuk ise "Sistemimiz deniz kirliliği ve metorolojik durumla ilgili bilgi üreten Fethiye Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile paylaşan bir sistemdir. Denizin anlık verisi, direkt ilgili kurumlara an itibariyle aktarılacaktır" dedi.

KİRLİLİĞE 7/24 ÇEVRİMİÇİ TAKİP

Deniz, göl veya nehirlerde bulunduğu noktadaki kirlilik verilerini tespit ederek bu verileri konum, zaman gibi diğer bilgilerle birlikte kullanıcılara internet üzerinden sunacak gerçek zamanlı ölçüm sistemi, iki adet akıllı şamandıra ve bu şamandıralardan alınan verileri işlenmesi ve servis edilmesinde kullanılan karaya konuşlanmış bir adet donanım biriminden oluşuyor. Proje kapsamında marinalar, koylar ve çevresi gibi deniz alanlarının asidifikasyon, bulanıklık, oksijen düzeyi, su sıcaklığı, tuzluluk, klorofil gibi sualtı parametreleri ile rüzgar yönü/hızı gibi meteorolojik veriler ölçülerek kayıt altına alınabilecek. Bunun için güneş paneli gibi kaynaklarla kendi güç ihtiyacını karşılayabilecek şamandıralar kullanılıyor.

 

DİĞER HABERLER