Marmarislilerden, hedef gösterilen Deştinli çevre aktivistlerine destek

Ormanın ortasına yapılmak istenen çimento fabrikasına karşı direnen vatandaşların 'terörist', 'para karşılığı eylem yapıyorlar' denilerek fotoğraflarıyla gazetede hedef gösterilmesine Marmaris Kent Platformu tarafından tepki gösterildi, basın açıklaması yapıldı.

Haber Merkezi

Uzun süredir hukuki ve fiili mücadele sürdüren ve açtıkları tüm davaları kazanan çevre aktivistlerine yönelik dezenformasyon saldırısına Marmarislilerden itiraz geldi. Marmaris Kent Platformu tarafından, Deştin Çevre Platformu aktivistlerinin ve bölge halkının yanında oldukları belirtilerek, "karanlık karalama kampanyalarını görüyor ve ifşa ediyoruz" denildi.

Platformun açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Doğa hakkı savunusu zordur. Mücadele ettiklerinizin iftirasına hazırlıklı olmak gerekir. Çapulcu olursunuz, marjinal derler, hatta hızlarını alamayıp terörist ilan ederler. Bazen bu suçlamaları siyasetin en tepesinden bile duyabilirsiniz. Zordur doğa hakkı savunucusu olmak. Çünkü karşınıza aldıklarınızın en acıyan yerlerine, cüzdanlarına dokunursunuz. O cüzdan ki kurdun-kuşun, sincabın-arının, toprağın-suyun ve gelecek kuşakların yok edilmesi, bölge halkının yersiz-yurtsuz bırakılması pahasına şişkinleşir.

Kanunların etrafından dolanmak, hukuku askıya almak için milyonların savrulduğu bir habitatta hak ararsınız. Hiçbir çıkarınız olmaksızın, ihtiyaçlarınızdan fedakarlık yapıp ilkeniz uğruna harcama yapmanız anlaşılır bir durum değildir. Etiğin olmadığı bir yaşam biçiminde kelaynak kuşlarına dönüşü verirsiniz. Temizliğiniz rahatsız edicidir. Önlerinden çekilmeniz, haksız para trafiğinin devam etmesi beklenir. Halkın gözündeki itibarınız yıpratılmalı, meydan at koşturacakları şekilde boşaltılmalıdır. İsminizi kirletmeye, karalamaya çalışırlar. Ama her seferinde güneşin balçık ile sıvanamayacağını yeniden deneyimlerler."

"OYUNU GÖRÜYOR VE İFŞA EDİYORUZ"

Deştin Çevre Platformu'nun ormanın tam ortasına kurulmak istenen çimento fabrikasını durdurmak,  doğayı, yaşam alanlarını korumak için 30 yıldan beri onurlu bir mücadele verdiğini hatırlatan Marmarisliler şunları dile getirdi: "Deştinliler hukuk yoluyla çimento fabrikası için verilmiş ÇED kararlarını ve ruhsatı iptal ettirmeyi başarınca yenilgiyi hazmedemeyen çimentocular benzer durumlarda olduğu gibi, dostlarımızı hedef alan kirli, karanlık bir iftira kampanyası başlattılar. Karalama kampanyaları ile bizi birbirimize düşürmeye, 30 yıllık yoldaşlığımızı bozmaya, böylece bu mücadeleyi çökertmeye çalışıyorlar. Bu oyunu görüyor ve ifşa ediyoruz. Sincabı, tilkisi, çamı, zeytini, köylüsü, kentlisi, hepimiz Haluk, hepimiz İsmail, Ferah, Mustafa, Kadriye, Nuray'ız.

 

DİĞER HABERLER