Sol Parti'den 'Değiştirelim' kampanyası

Halkın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 3 ay sürecek 'Değiştirelim' kampanyası başlatan Sol Parti Muğla il örgütü, ülkenin derin bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu, pandemi sürecinde halkın hayatta kalma mücadelesi ile başbaşa bırakıldığını açıkladı.

Haber Merkezi

Sol Parti İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında iktidara yüklenen İl Başkanı Ergun Özcan, pandeminin tüm dünyayı ve ülkeyi sarstığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Pandemi tüm dünyayı ve ülkemizi sarsıyor. Virüs herkese eşit bulaşıyor, diye buradan bir eşitlik çıkarmak mümkün değil. Virüs herkese eşit bulaşmıyor. Yöneticiler, elitler, yandaşlar neredeyse hergün test yaparken, yoksula test yok. Hastane önlerinde kilometrelerce test kuyruğu var. Aşı üreten bir ülkeden, aşı bulamayan bir ülkeye dönüştük. Maske dağıtmayı beceremeyen iktidar, pandemi mücadelesinde, önlem alıyormuş gibi yapıyor. Önceliği insan değil, inşaat olan bu iktidarı toptan değiştirelim".

Pandemi ile gerçekten mücadele edebilmek için halkın evde kalması için zorunlu işler dışındaki tüm işlerin acilen durdurulması gerektiğini ifade eden Özcan, "Emekçilere ücretli izin verilmelidir. Koruyucu sağlık hizmetlerine önem vererek her türlü kaynak aktarılmalıdır. Kamu hastanelerinin İstanbul başta olmak üzere çoğu ilde yoğun bakımları doldu. Özel hastaneler parayla yoğun bakım satıyor, devlet seyrediyor. Tüm özel hastaneler kamu denetimine alınmalı, kamulaştırılmalıdır. Yoğun bakım yatakları ve tedaviler ücretsiz sunulmalıdır. Tüm topluma yaygın test yapılmalı. Sağlık hizmetlerine bütçeden kaynak aktarılarak, sağlık ücretsiz olmalıdır. Yeterli grip aşısı sağlanmalıdır" dedi.

Tüm hastanelerin pandemi hastanesi yapıldığını, korona dışı hastalığı olanların gidecek hastane bulamayıp, özel hastanelere para döktüğünü, parası yoksa da öldüğünü öne süren Özcan, "Her ilde pandemi dışı hastaların ücretsiz yararlanacağı hastaneler ayrılmalıdır. Sağlık çalışanlarının talepleri kabul edilmeli, Kovid meslek hastalığı sayılmalıdır. Sağlığı; meslek odaları, sendikalar, bilimsel kuruluşlar, sağlık emekçileri ve halk demokratik planlama ile birlikte yönetmelidir. Kapatıyoruz diyerek olmaz. Esnafların nasıl yaşayacağı, kira ödeyeceği, çalışan maaşlarını nasıl ödeyeceği düşünülerek, kredi değil, hibe desteği sağlanmalıdır" diye konuştu.

Sol Parti'nin halkın kendi kendini yöneteceği bir demokrasinin nüvelerini bugünden yaratacak bir halk demokrasisini kurmak için mücadele edeceğini ifade eden Özcan, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu mücadeleye katılın söz de karar da iktidar da halkın olsun. Depremde, salgında önlem almayan, yeri geldiğinde kader, doğal afet diyen, yeri geldiğinde halkı, ölenleri suçlayan iktidar acilen değişmelidir. Hukuk reformundan bahsedip, mafya bozuntuların tehditlerinden medet uman, iktidar acilen değişmelidir. Ülkenin tüm kaynaklarını peşkeş çekmek üzerine ekonomi politikasını kuran bu iktidar acilen değişmelidir. Ülkedeki tüm muhalif seslere, madencilere, işçilere, kadınlara, gençlere yoksullara ülkeyi dar eden bu iktidar değişmelidir."

Kamu kaynaklarıyla beslenen tarikatların kapatılması, siyasal islamın egemenliğine son verilmesi gerektiğini belirten Özcan, açıklamasını şöyle tamamladı: "Başta eğitim olmak üzere devlet laiklik temelinde yeniden kurulmalıdır. Halkın din duygularını sömüren Ortaçağ karanlığını yenmek, laik bir ülke kurmak için SOL Partide birleşelim. Geleceği için mücadele eden gençler, ürettiğinin karşılığını almak isteyen köylüler, emeğinin çalınmasına hayır diyen işçiler, özgürlük için sokakları dolduran kadınlar. Tüm emekçiler, yurtsever emekçi milyonlar birleşelim. Umut başka yerde, başka güçlerde değil. Tek umut, halkın örgütlü gücündedir. Örgütlü gücümüzle bu karanlığı, bu kötülüğün iktidarını, bu harami saltanatını yıkalım. Eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ülkesini kuralım. SOL'da birleşelim, örgütlenelim, örgütlü gücümüzle değiştirelim."

 

 

DİĞER HABERLER