Tarihi Zeybek Sineması kapanmasın

 

Tarihi Zeybek Sineması kapanmasın

Muğla'nın Menteşe ilçesindeki tarihi Zeybek Sineması ile ilgili hafta sonu iç sızlatan haber geldi. Yaklaşık 65 yıldır sinema sektöründe çalışan, Profesör lakaplı 81 yaşındaki Sinemacı Erol Kutlay In işlettiği, pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan Zeybek Sineması'nın faaliyetlerinin tamamen durdurulduğu öğrenildi. Erol Kutlay, sinemayı boşaltmaya başladığını ve Zeybek Sineması'nın tamamen kapandığını açıkladı.

HABER BÜYÜK ÜZÜNTÜYE NEDEN OLDU

Zeybek Sineması'nın kapanmasına yönelik yapılan haber Muğla'da büyük üzüntüye neden oldu. Vatandaşlar tarihi sinemanın çocuklarına ve torunlarına miras kalması gerektiği, bu tarihin yaşatılması gerektiği yorumunu yaptı.

SİNEMACI EROL: "GERİ DÖNMEK İSTERİM"

Tarihi Zeybek Sineması'nın kapatılmasına yönelik açıklama yapan Erol Kutlay, pandemide maddi olarak zor dönemler geçirdiğini, Şükrü Zeybek'in oğlu Bahattin Zeybek ile aralarında yaşanan bir konuşma nedeniyle kırıldığını ve bu nedenle kapatma kararı aldığını söyledi. Kutlay, yapılan haberin ardından herkesin kendisini aradığını, sinemanın kapatılmasının Muğla'yı ve kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Ben geri dönmek isterim. Eşyalar henüz toplanmadı" dedi.

ŞÜKRÜ ZEYBEK: "ZEYBEK SİNEMASI'NIN KAPANMASINI İSTEMİYORUZ"

Ardından açıklama yapan Şükrü Zeybek ise, babasının vasiyetini yaklaşık 25 yıldır yerine getirdiğini, iş yerinin Akçaova'da olması nedeniyle Erol Kutlay ile oğlunun ofisinde buluştuklarını belirterek, "Bu zamana kadar Erol Kutlay'ın istediği şartlarda ilerledi süreç. Biz Erol Abinin önüne bir kağıt koymadık. Biz salonu teslim aldıktan sonra Kültür Bakanlığı'na veya Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğüne müracaat ederek bu salonun yaşaması için neler yapılabileceğini görüşmeyi düşünüyoruz. Sokağa ismini veren Zeybek Sineması'nın yaşaması bizim de arzumuzdur" ifadelerini kullandı.

Muğla halkı orta yolun bulunması ve tarihi sinemanın kapanmamasına yönelik yetkililer tarafından adım atılmasını istiyor.

 


DİĞER HABERLER