Vali Tavlı, Dalaman'da proje ve yatırımları inceledi

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Dalaman'a giden Muğla Valisi Orhan Tavlı, Dalaman'da devam eden proje ve yatırımları inceledi.

Haber Merkezi

Vali Orhan Tavlı, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayacak Dalaman Ovası Sulama Projesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında DSİ 131. Şube Müdürü Mehmet İskender'den bilgiler aldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında başlatılan proje ile 121.240 dekar tarım arazisinin cazibe ile sulanacağı ve Akköprü Barajından bırakılan düzenlenmiş suyun işletmede olan Bereket HES-3 tesisinden cazibe ile alınacağı, tüm sulama şebekesi ana kanal iletim sisteminin kapalı ve basınçlı borulu olacak şekilde projelendirildiği ve böylelikle yağmurlama-damlama sulama sistemi ile modern bir sulama projesi yapılacağı ifade edildi.

Proje kapsamında Dalaman Ovasının sulanması ve sulama sahasına ait drenaj sorunlarının giderilmesi için 6 adet drenaj pompa bulunduğu, Bereket HES-3 tesisi sol sahilinde yapılan su alma tesisi ile başlayan ana boru güzergâhının 10 bin 139,34 m uzunluğunda olduğu, yedek ve tersiyerlerin hat uzunluğunun ise 367.457 m ve tahliye kanalının 51.724 m olduğu belirtildi.

Ayrıca Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu inşaatında incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı, Yüksek Okul Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Haşim Kafalı'dan bilgiler aldı.

2017 yılında temeli atılan Dalaman Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu'nun 6 bin metrekare alana sahip olduğu, bina içerisinde modern havacılık atölyeleri, 15 sınıf, 185 kişilik konferans salonu ve idari bölümün yer aldığı bildirildi.

Dalaman Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında binanın yüzde 40'ının Dalaman Belediyesi, yüzde 60'ının MSKÜ Rektörlüğü tarafından yaptırılacağı ve Dalaman Belediyesi tarafından ihale edilen yüzde 40'lık kısmın tamamlandığı, MSKÜ Rektörlüğü tarafından ihale edilen yüzde 60'lık kısmın inşaat çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

DİĞER HABERLER