EKRANLARDA SUNULAN İNSAN MANZARALARI

EKRANLARDA  SUNULAN  İNSAN MANZARALARI

Cumhuriyetin hedefleri içinde ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNE ULAŞMAK,BUNU SAĞLAYACAK İNSANLARI YETİŞTİRMEK vardı.Tam yüz yıl önce konulmuş bu hedeflerin örneklerini görmek mümkün ama çoğunluk içinde bunları göremeyiz.Yaşanılan koşullar topluma dayatılan duygu,düşünce ve davranış örnekleri henüz bu görüntüden uzak görünüyor.Egemen  kültürün dayattığı davranış örnekleri bizi ileriye taşımaktan yoksun görünüyor.Böyle olunca da bu toplumun uluslararasındaki göstergelerde adı olumsuzlukların içinde geçiyor.Örneğin sadece şu kirlilik görüntüsü yıllardır üzerimizden gitmiyor ve sürekli bu görüntünün içinde gösteriliyoruz.Elbette bunun bir çok nedeni vardır ama toplumun kültürü bu nedenlerin konuşulmasına bile izin vermiyor.

   Ekranlarda sergilenen insan örneklerine bakınca ,bu insanlar bizim insanlarımız mı acaba demekten alamıyoruz kendimizi.Örneğin taciz örnekleriyle , saldırganlık örnekleriyle her gün ekranlarda yansıtılan  insanlar  uzaydan mı geldi?  Bu insanların aramızda dolaşmasından kimse rahatsız olmuyor mu? BUNLAR BİZİM KOMŞULARIMIZ,BİZİM SOKAKTAKİLER.BİZİM KAHVELERDEKİ,BİZİM PARKLARDAKİ,BİZİM CADDELERİMİZDEKİ   İNSANLAR DEĞİL Mİ ACABA? Neden hiçbirimiz tarafından fark edilmiyor?Neden hiç birimizin fark etse bile sesi çıkmıyor veya çıkarılmıyor/Bu yaşanalar bizim dünyamızda değil uzaylılar tarafından mı yaratılıyor ? Ortada büyük bir sorun var ama kimse bunun çözümüne yönelik bir adım atmıyor nedense.O zaman sorun sadece o sorunlu insanlarda değil sorunlu olmayan gibi duranlarda da olmuyor mu?

    Bir eksiğimiz değil ama bir büyük yanlışlığımız var ki ortada  sorunlar bir türlü çözülemiyor.Bunun elbette hem nedenleri vardır hem de sorumlu tutulması gerekenleri..

    Bakınız geçtiğimiz hafta içinde bir TV kanalında bir kuşçu ile ilgili proğram sunuluyordu.Kuşçu malum kıyafet görüntüsüyle bu dünyanın insanı değil bir başka dünyanın insanı gibi görünüyordu ve söyledikleri de bunu kanıtlıyordu.Kanarya ve benzeri kuşlar satan bir dükkandan yapılıyordu yayın.Kuşçu zat diyordu ki:Burada gördüğünüz tüm kuşlar  helal ve ahlak kurallarına uygun olarak yetiştirilmiştir.Arkasından da alimane bilgisini sıralıyordu."Ahlak sadece insanlarda değil hayvanlarda da vardır.Kuşlarda bu daha belirgin ve daha çoktur."Bu çok bilmiş zat hayvanların ahlakı üzerine döktürdükten sonra birkaç kuş örneğini onların  ana-babalarını da gösteriyor yaptığı büyük hizmetin, hayvan ahlakına nasıl katkı sağladığını anlatması istenseydi emeniz ki bunu da dahihane fikirleri arasında gösterecekti.

  RTÜK diye bir kuruluşumuz var  ve bu zaman zaman gerçeğe uygun görmediği yayınlarla ilgili cezalar kesmektedir.Bakalım 6 Şubat tarihli bir ekranda hayvanların ahlakından söz eden bir kanalın yaptıklarına ses çıkarabilecek mi?yoksa bu onun çalışma alanları içinde yer almıyor mu?

YAZARIN DİĞER YAZILARI