ÖRNEK ÖĞRETMENİMİZ "MEHMET KARA"...

 

        ÖRNEK ÖĞRETMENİMİZ  "MEHMET KARA"...

Böyle giderse eğer, şu yeni 2021 Yılı, lânetle ve öfkeyle kovaladığımız 2020 Yılını bile çırayla aratacağa benziyor!? Daha yılın ilk günlerinde Yatağan İlçemizin iki güzide ve örnek insanını, Şadi Uysal amca ile Mehmet Kara hocamızı alıp götürdü!.. İkisi de 'Köy Enstitüsü' mezunu, yeri doldurulamaz büyüklerimizdi!..

06 Ocak 2021 Çarşamba günü sabah saatlerinde acı haberi duyduk; Denizli'de kızının yanında kalan 1927 doğumlu ve 94 yaşındaki 'Mehmet Kara' hocamız aramızdan ebediyyen ayrılmış!.. Toprağı bol, mekânı Cennet olsun inşallah!..

Mehmet Kara öğretmenimiz, eski toprak damlı 'Ahiköy'ün fakir ve çiftçi ailelerinden Kara Ahmet'in oğlu olarak dünyaya geldi... İlkokulu başarıyla burada bitirdi, Kızılçullu Köy Enstitüsü'ne gönderildi... Çok güçlü-kuvvetli bir çocuktu ama, zamanın baş belâsı 'Sıtma' hastalığı bir türlü peşini bırakmıyor, çocuk yaşında onu bunaltıyordu!.. Köy Enstitüsü onu 'Kinin Hapı' tedavisi ile kısa sürede iyileştirip, yine sağlıklı ve güçlü bir öğrenci haline getirdi... Yaşıtları ve hatta kendinden biraz büyük çocuklarla tutuştuğu bütün güreşlerde yine herkesi yenmeye başladı!.. Hemen okulun güreş ve futbol takımlarına aldılar...

1944 yılında Köy Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra, ilk görev yeri Yatağan-Bozarmut Köyü idi... Çiftçi bir aileden gelme, çiftçi bir köye atanan bu öğretmen, Bozarmut Köyü'nün çocuklarının her yönden gelişmesini sağlarken, bir yandan da cahil köylüyü aydınlatıcı çalışmalarıyla dikkat çekiyordu... Çok yavaş da olsa 'Modern Tarıma' geçişin ilk fitilini ateşleyen kişi oldu... Zararlılarla mücadele, az birimden daha fazla verim alma, kaliteli tohum kullanma, kıraç topraklara bazı tekniklerle sulama yapabilme bilgilerini ilk bu değerli öğretmenimiz onlara öğretti!..

Sadece eğitim ve tarım alanında değil, köyde sağlığın ve 'Sporun' gelişmesine de bireysel çabalarıyla katkıda bulunuyordu... Özellikle 'Güreş, Futbol ve Voleybol' dallarında kendi becerilerini köy çocukları ve gençlerine aktarıyordu!.. Tatillerde Yatağan'da futbol oynuyor, boş kaldıkça Yatağan gençleri ile güreş tutup, önüne çıkanı yeniyordu!..

Emekli olduktan sonra İzmir'e yerleşti... Kısa sürede orada da kendisini kabul ettirip, 1973 yılında CHP'den "İzmir Belediye Başkanı Yardımcısı" oldu!.. 1983 yılında kendi İlçesi Yatağan'a döndü... Burada da Yatağan Belediye Meclisi Üyeliğine seçildi... Evlendirdiği üç kızı Denizli, İzmir ve Marmaris'te ikâmet ediyorlardı... Bu arada Yatağan Gazetesi ve Yatağan Demeç Gazetesi'nde yıllarca siyasi yazılar yazdı, bizlerin hem 'köşe yazısı komşusu' hem de 'akıl hocası' idi!..

Kısa ve özlü köşe yazıları bilgi, birikim, tecrübe ve herkese ders niteliğindeydi!.. Sık sık ve bir çay içimi kadarlık sürelerle ziyaret ettiği gazetemiz çalışanlarıyla, yazarlarımızla sohbet eder, ülkenin siyasi, ticari ve insani gidişiyle ilgili gözlem ve tavsiyelerini anlatırdı... Tam '5 adet kitap' yayımladı, en son yayımladığı şiir kitabını 'Yatağan Anıl Matbaası'nda kendi parasıyla bastırıp, hiç bir ücret almadan, tüm kitaplarını kütüphanelere, dost ve okuyucularına dağıttı!.. Keşke bu büyüğümüzün adı da, sağlığında bir yerlere verilseydi!..

2009 yılından sonra Yatağan'daki evinden ayrılıp; İzmir, Denizli ve Marmaris'teki kızlarının yanında belli sürelerle kalmaya başladı... Bizler nerede olduğunu hep sayın 'Dr. Şevket Yanar' kardeşimizden öğrenir, önemli günlerde kendisine onun sayesinde ulaşırdık!..

Başta da dediğimiz gibi, Yatağan İlçemizde 'Köy Enstitüsü' mezunu çok değerli Öğretmen ve Sağlıkçılardan şu anda sadece Nebiköylü Feyzullah Ertuğrul, Sadet Kemiksiz ve Mehmet Gülseven büyüklerimiz kaldılar!.. Allah bu değerlerimize uzun ömürler verir ve başımızdan hiç eksik olmazlar inşallah!..

Gazetemiz DEMEÇ  çok değerli, bilge, çok okuyan, sadece maaşıyla geçinen tok gözlü, dürüstlük timsali bir yazarını daha kaybetti!.. Bizleri çağdaş aydınlığa götüren 'Köy Enstitülü' bir büyüğümüz daha eksildi!.. Kendisine rahmet, yakınlarına başsağlığı ve metanet diliyor, geride kalan büyüklerimize de uzun ömürler temenni ediyorum!..                Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI