Paris'ten Garip Haberler Geliyor !?

 

                  Paris'ten Garip Haberler Geliyor !?

Dünyada demokrasinin beşiği sayılan ülkelerden Fransa'dan garip ve inanılması güç haberler gelmeye başladı!.. Daha önce bir darbeyle demokrasinin geldiği iddia edilen Fransa'da, mevcut "Macron Hükümeti"ne halkın aşırı tepkileri üzerine, ordunun yeniden darbe yapacağı söylentileri ayyuka çıkmış, şükürler olsun ki arkası gelmemişti!..

20 Mayıs 2021 günü yeni, çok ilginç ve çok garip görüntüler geldi!.. Deniliyordu ki; "Fransa Parlamentosu önüne 30 Bin civarında toplanan Fransız Polisleri, başlarında İçişleri Bakanı da olduğu halde, hükümetten koruma istediler!.. Bir arkadaşlarının sokak olaylarında ölmesi üzerine toplanan Polisler, artık güven içinde görev yapmak istediklerini hükümete bildirdiler" deniliyordu, iyi mi?

Zati bir Fransızca sözcük olan Polis (Police), TDK Sözlüğüne göre; "Şehirde kamu düzenini, huzur ve güvenliği sağlayan kuruluş, kolluk, zabıta; bu kuruluşta yer alan görevli, kollukçu" demekmiş... Yani, Fransa'daki bu kuruluş şehirlerdeki kamu düzenini sağlayıp, vatandaşlarının can, mal ve namus güvenliğini sağlıyorlar da, kendi güvenliklerini mi sağlayamıyorlardı acaba? Bu nasıl iş ve nasıl istekti böyle!?

Şimdi bunlar kendi polislerini korumak için 'Fransız Askeri' mi istiyorlar; yoksa, "Polisi sivil saldırılardan korumak için", yeni tip bir 'Polis Koruma Birliği' falan mı istiyorlar!? Bunca eğitim sonrası beline tabanca, bir eline cop-akrep, öteki eline biber gazı verilen polis kendini koruyamıyorsa, orada her türlü güvenliği için devletine vergisini veren silahsız halkı nasıl koruyacaklar acaba!?

Polisler, hükümetin siyasilerinden bu isteklerini söylemeye Parlamento binasına giderken, kendisi de bir 'siyasi' olan hükümetin İçişleri Bakanı da onların önünde gidiyor, iyi mi? Siz neler düşünüyorsunuz bilemiyorum ama, benim bu işe pek aklım sarmadı!.. Yahu bir ülkede Polis kendisini güvencede hissetmiyorsa, orada kim kendisini güvencede hissedebilir ki!? Bu işin çözümü daha da silahlanma, daha da yetkiler verme değil; bir an önce bu 'Yönetme' işini beceremeyen iktidarın görevden gitmesi değil midir!? Artık istifa mı ederler, yoksa hemen erken seçime mi giderler, orasını kendileri bilirler!..

Hem, her platformda 'Demokrasinin Beşiği Ülke' olmakla övünüp, mangalda kül bırakmayacak, hem kimselere burnundan kıl aldırmayacak, herkese akıl vereceksin, hem de böyle garip durumlarda hükümetten gitmeyeceksin, olur mu? Eğer durum buralara kadar gelmişse, bence artık 'Macron Hükümeti' nin son kullanma tarihi dolmuştur!..

Gariplikler sadece orada mı oluyor!? Covid-19 salgını çıktığından beri kimseleri dinlemeyen, gerekli önlemleri de hiç zamanında almayan, dünyaya rezil olan Brezilya ve Hindistan yöneticileri de hâlâ koltuklarında utanmadan oturuyorlar!.. Brezilya'da cesetleri gömecek mezarlıklar kalmadı, Hindistan'da da ölüleri yakacak yer de, odun da kalmadı!..

Neyse, bu konular daha çok su kaldırır, sağ oldukça bakalım daha ne gariplikler duyacağız da; bugünkü yazımızı tadında bırakıp, bizim deli Orhan Veli'nin "Giderayak" şiiriyle veda edelim:

"Handan hamamdan geçtik/ Gün ışığındaki hissemize razıydık/ Saadetinden geçtik/ Ümidine razıydık/ Hiçbirini bulamadık/ Kendimize hüzünler icadettik/ Avunamadık!../ Yoksa biz/ Biz bu dünyadan değil miydik!?"                   Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI