Aylan Bebeğin Hayatı kısa film oldu

 

 

Aylan Bebeğin Hayatı kısa film oldu

Suriye'deki iç savaştan kaçan ve 2 Eylül 2015'te ailesiyle birlikte Yunan Adalarına geçmeye çalışırken, bindikleri botun batması sonucu cansız bedeni Bodrum'da kıyıya vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi'nin dramı kısa filme konu oldu.

Nevzat Çağlar Tüfekçi

 

Öyküsünü Erdal Kara'nın yazdığı ve senaryoya uyarladığı "Aylan Bebek" adlı öykünün kısa filminin çekimi; "Kıyıya Vuran Öykü" adıyla gerçekleştirildi. Filmin sahneleri; Güllük Sahilinde, Güllük İlkokulunda ve Milas merkezde eski bir evde çekildi.

Filmin oyuncu kadrosunda sanatçı Tolga Çandar, Milas Merkez İlkokulu öğrencisi Tuana Şakar, Milas Sakarya Ortaokulu öğrencisi Gülperi Aracı, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu (MİŞTİ) Yönetmeni Berkan Cengiz ve MİŞTİ Drama Eğiticisi Öznur Özdemir bulunuyor. Görüntü yönetmenliği Emre Özsoy tarafından üstlenilen filmin; kurgu, ses ve müzik çalışmalarının ardından Milas'ta izleyicilerle buluşması planlanıyor.

Kısa filmin hem senaryosunu yazan hem de yönetmenliğini üstlenen Türkçe Öğretmeni ve Yazar Erdal Kara çalışmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu; "Senaryosunu yazdığım ve yönettiğim ilk kısa film projemde, savaşın çocuklar üzerindeki etkisini ve yarattığı travmayı anlatmak istedim. Savaş sonrasında da savaş kadar etkisi süren bir mültecilik, çocuğun bulunduğu topluma uyumunu zorlaştırıyor. Aylan Bebek öyküsünü yazmamda da yine bir çocuğun etkisi var. Yazarlık atölye çalışmalarım sırasında söyleşi yaptığım bir okulda bana hediye edilen ilkokul dergisinde, bir öğrencinin çizdiği Aylan Bebek resmi vardı. O resmi çizen çocuk kadar benim de bir öğretmen ve yazar olarak savaşın acımasızlığına dikkat çeken bir öykü yazma ve mültecilerin dramını bir filmle görselleştirme sorumluluğum olduğunu düşündüm."

DİĞER HABERLER