HANİ, TÜRKİYE KARTI NEREDE?

      HANİ, TÜRKİYE KARTI NEREDE?

 

 

                TÜRKİYE; Dolar yükselişinin hangi rakamda duracağını merak ederken, bende Türkiye Kartı’nın ne zaman verileceğinin merakı içinde, bu yazıyı hazırladım. Son Başbakan Binali Yıldırım hükümetinde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı olarak görev yapan Ahmet Arslan, yeniden Kars il’inden AKP milletvekili seçilmiştir. Ancak Cumhurbaşkanlığı sisteminde görev almamıştır. Sayın Ahmet Arslan bakanlık görevi sırasında; çok amaçlı “Türkiye Kartı” projesi tanımlı ürününün, Temmuz ayın da hazır olduğu müjdesini vermiş, kamuoyu da bu haberden mutlu olmuştu.

                                                                                                                                 

                 HABER; tüm ulusal gazetelerde manşetlere, TV kanallarında da ekranlara taşınmıştı. Günler, sular seller gibi gelip geçti, Temmuz bitip Ağustos’a girildi. Hatta girmeyi bırakın şu an’da yarılandı. Bekledik dinledik, kartla ilgili ne bir ses ne bir nefes var. Kafam da: “Demek ki, kart çalışmaları henüz sonuçlanmamış!” diye düşünce oluştu. Ancak vatandaş: “…proje aynı noktada duruyor ki, elle tutulur cebe konulur hale getirilememiş! İnşallah yakında sonuçlanır da, ”Umut Memedin ekmeği ye Memed ye!” durumu ortaya çıkmaz ve yurttaş avucunu yalamaz.” Diyor! Çünkü milyonlarca vatandaş, Türkiye Kartı edinmeyi bekliyor.

 

                  BU ÇOK amaçlı kart; metro dan müzeye, taksiden uçağa, cep telefonu ile para transferinden alış verişe, bankalar da ve bankamatikler de işlem yapmaya, kamusal araçların yanı sıra kamu denetimindeki araçlarla seyahat edebilmeye kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecektir. Türkiye dışında birkaç ülke tarafından kullanıldığı belirtilen kart kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir. Bu nedenle yurttaş bunun; savsaklanması, geciktirilmesi veya iptal edilmesini üzüntü ile karşılayacaktır. Bu durum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın elbette ki, malûmlarıdır, ama kart’ın da henüz tamamlanamadığı da ortadadır. Yurdum yurttaşının böyle durumlarla karşılaştığında dilinden düşürmediği bir temennisi vardır: “Acele işe Şeytan karışır, her şer de bir hayır vardır!” Der. İnşallah böyle söylemek zorunda kalıp, uzun süreli bir beklenti ile karşılaşmayız! Hani: ”Bekleyen Derviş, muradına ermiş.” Durumundaki gibi.

 

                   YÜZ günlük program içinde konuya değinilmemesi; projenin ana başlık olmayışından mı, yoksa ertelenmesinden midir? Bilinmiyor. Fakat sonuç itibarı ile yurttaşın merakını mucip olduğu da hatırdan çıkarılmamalıdır. Çünkü söz konusu kart özellik arz eden bir ürün olduğundan, ihmale uğratılmadan üretimine hız kazandırmak gerekir!

 

                    ÖTE yandan, görev sürecinin erken olması itibarı ile mi, yoksa bir başka nedenle mi, ardıl Bakan Mehmet Cahit Turan’dan “Türkiye Kartı” ile ilgili henüz herhangi bir açıklama gelmemiştir. Gelmemesi; bakanın hizmete yeni başlaması nedeniyle tabii görülebilir. Ancak kart’ın günlük yaşamdaki gerekliliği ve milyonlarca yurttaşı ilgilendirmesi dikkate alınacak olursa, gecikmenin üzücü bir durumu ortaya çıkaracağı da muhakkaktır.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI