TEKLİF YASALAŞIRSA, MAĞDURİYET ÖNLENİR

TEKLİF YASALAŞIRSA, MAĞDURİYET ÖNLENİR   

Yakındığımız bir konu vardı ki, ilgili köşe yazısı; Devrim gazetesi, internet ve facebookta Haziran/2019 da yayımlandı. Yazının bir paragrafında: "Muğla ormanlarından, yeraltı ve yer üstü kaynaklarından, ayrıca ve en önemlisi turizm gelirinden kazanılan paralar, şirketin veya işletmecinin kayıtlı olduğu il'e gitmekte, Muğla eli hamur karnı aç karşıdan bakmakta, paralardan pay alamamaktadır. Ve "Adaletin bu mu Dünya, türküsünü çığırıp ayağını yorganına göre uzatmaktadır" denilerek sızlanma dile getirilmeye çalışılmıştı. Bu yakınmanın boşa yapılmadığı karşılığını bulduğu, Cuma günkü Devrim gazetesindeki haberde, ortaya çıkmıştır. Çünkü milletvekilimiz şikâyetimizi haklı bulmuş, durumu dikkate alıp değerlendirmiş ve ilgili yasa tasarısını meclise sunmuştur. Bu nedenle kendi adıma, yasa teklifi için vekilimizi saygı ile alkışlıyorum.

CHP Muğla milletvekili Sayın Suat Özcan; Kurumlar vergisi kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini, TBMM sunmuştur. Kanun teklifinin gerekçesinde: "Türkiye'de perakende marketler zinciri başta olmak üzere, birçok zincir işletme(Otel, Hastane, Restoran, Giyim Mağazaları, Petrol istasyonları vb.) vergilerini, ticari faaliyeti gerçekleştirdiği bölgede değil, firmaların merkezlerinin bulunduğu bölgeye ödemektedir. Bu durum ekonomik hareketliliğin olduğu bölge için iki açıdan dezavantaj yaratmaktadır. İlk sorun faaliyetin gösterildiği şehir, ticari faaliyetten dolayı vergi toplayamazken, ikinci olarak bölgedeki esnaf, haksız rekabetten ötürü mağdur olmaktadır. Bu bağlamda firmaların ticari faaliyet yürüttükleri yerde vergi mükellefi olmaları, sağladıkları gelirler ile bulundukları şehri kalkındırmaları önemli bir katma değer oluşturacaktır. Bu kanunda yapılacak değişiklik ile toplanan vergiler o kentin vatandaşlarına nitelikli hizmet sağlanması amaçlanmaktadır." Demektedir.

Bu teklif; yasalaşırsa ilimiz ve benzeri yerlerdeki mağduriyet önlenecek, il'e katma değer sağlanacak ve halk sevinecektir. Yıllardır, işletmeciler; ticari faaliyet gösterdiği ilimiz ve benzeri yerlerde vergisini, bağlı bulunduğu il'e öderken, ticari faaliyette bulunduğu şehirlerde vergi mükellefi olmadıklarından ödeme yapmamaktadır. Muğla bu gibi yerlerin birinci sırasındadır. Ve durum bu nedenle büyük haksızlık oluşturmaktadır. Böylece ilimiz olumsuz rekabetle karşı karşıya kalmakta, sahiller turizm hizmeti ile para basarken, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz ihracatla milyon dolar kazanmakta, doğamız ve güzellikleri yurdumuz insanına ve yabancılara mutlu yaşam sunmaktadır. Ama kazanılan paraların vergileri başka illere gitmektedir. Buna Tanrı da razı olmaz. Zira böyle bir durum: "Sizin evde yiyip içelim, bizim evde gülüp oynayalım" demeye gelir. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI