YALÇIN KAZAN İLE KISA BİR SOHBET


YALÇIN KAZAN İLE KISA BİR SOHBET

Dün Gazetede öğleden sonra  ziyaretime kim geldi biliyor musunuz?  “Yalçın Kazan”

Yalçın Kazan benim çocukluğumun Muğlasporlu futbolcusu idi. Yalçın Muğlaspor’da oynarken  o zamanın birinci lig takımlarından kendisine teklifler gelmiş ama o hep kararını Muğlaspor’dan yana kullanmıştı. Yani Yalçın Muğlaspor’da kalmıştı.

Yalçın Kazan’ın o yıllardaki Muğlaspor’daki lakabı kaptan Yalçın idi.

Yalçın bir ara ilimizde bir Avukat’ın yanında katip olarak işe başlamıştı. Çocukluğumda bir gün Yalçın’ı çalıştığı avukatlık bürosunda ziyarete gitmiştim. Bir de ne göreyim Yalçın’ın masasının camının altında Yalçın ile ilgili bir sürü haber.

Yalçın kendisi dışarıda ancak gönlü yani ruhu Muğla’da olan bir hemşerimiz. Sonuçta 1976 yılıydı asker olduk gittik. Askerde iken hiç izin kullanmadım. Bir gittim bir geldim. Tabi askerden geldik Muğla’da ve Muğlaspor’da ortam değişmiş.

Piyasada ya Yalçın kalmış, ya da onun gibi olan bazıları gemisini kurtaran kaptan olmuş gitmiş. Araştırdım Yalçın Kazan Aydın’a gitmiş, ve oraya yerleşmiş. O dönemler yani bizim kuşaktan bir kişinin hayatını kurtarması benim için en iyi dilektir. Daha sonra Yalçın Kazan Aydın ilinde Muğlalılar Derneği Başkanı olmuş. Benim bildiğim Yalçın nerede ve nasıl olursa olsun tuttuğunu koparan hep Muğla’nın yüzünü güldüren Muğla’nın gururu bir isim oldu. Yalçın Kazan(Yalçın kaptan)

gönlü Muğla’da ancak kendisi fiziken il dışında bir isim.

Bilindiği gibi kendisi il dışında yaşayan ancak gönülleri halen Muğla’da olan çok sayıda isim var ki Yalçın Kazan’da bunlardan birisi.

Yalçın’la ramazan bayramı sebebiyle geldiği Muğla’da bir süre görüşme fırsatı bulduk.

Bir ara rahmetli Ünal ağabey Yalçın‘dan çok bahsetmişti. Rahmetli bana Yalçın’ın Muğla ilindeki sülalesinin sülalesini anlatmıştı.

Yalçın’ı pek değişmiş bulmadım. Sadece yaş olarak biraz ilerlemiş gördüm. Yalçın bana beni Erol Ağabeyden, Nurtan ağabeyden ve bazı isimlerden sorduğunu ve hakkımda geniş bilgi sahibi edindiğini anlattı.

Yalçın ile kısa bir süre oturma süresi bulduk. Bu süredeki sohbetimiz daha çok Muğlaspor üzerine oldu. Yalçın cep telefonundan bir sürü resim gösterdi. Resimler hep Muğlaspor ile ilgiliydi. Meğer Yalçın Kazan özellikle benim için tam bir cevher imiş ki o toplu resimlerde kimler yok ki Çanakkaleli Yaşar ve Kürt Hasan, Milaslı Camuzoğlu, Muğlalı rahmetli Süleyman Soylu, Devrim Şimşek ve nicelerinden söz ettik. Hayatta olanları sevgiyle, merhumlarımızı da merhametle yad ettik.

Yalçın’ın zamanındaki Muğlaspor ile şimdiki Muğlaspor arasında çok fark var. O zamanki Muğlaspor daha çok kendi futbolcusunu kendi alt yapısından yetiştiren paranın en sonra konuşulduğu bir Muğlaspor idi. Şimdiki Muğlaspor ise paranın pulun üst düzeyde olduğu takım kadrosuna bakıldığı zaman kadroda yer alan futbolcuların çoğu transfer olarak gelmiş bir kulüp. Ama Yalçın Kazan gibi isimler daha çok karın tokluğuna Muğlaspor’da top koşturmuş isimler.

Mademki sözü Yalçın Kazan’dan açtık biraz açılalım ve dağıtalım istiyorum.

Geçen günü Gazi Akkuş ile karşılaştık hem de Muğlaspor genel kurul salonunda, Gazi yönetim kurulunun yedek kadrosunda. Gazi Akkuş yıllarca Muğlaspor’da futbol oynamış topu her ayağına alışında tribünlerde yer alan binlerce taraftarı ayaklandıran başarılı bir isimdi. Daha sonra Gazi Ayşdınspor’a transfer odu. Gazi Futbolu bıraktı ve Aydın’a yerleşti şimdi Aydın’da gayrimenkul diğer adıyla komisyoncu.

Yine Geaçenlerde Muğlaspor’un eski futbolcularından Cahit Sevim ile karşılaştık.  Cahit Rıdvan dilmen ile birlikte Nazilli Pamukspor’dan transfer olarak gelmişti. Cahit’i de tanımakta güçlük çektim. Çünkü yıllar sonra karşılaştık sen kendisini yaşlanmış olarak buldum. Cahit sanırım Muğlaspor genel kurulunda başkan adaylarından sonradan listesini adaylıktan çeken Mutlu Çelik’e destek için geldi. Cahit ile eski günleri konuştuk. Eski Muğlaspor’u konuştuk. Eski futbolcularla yaptığım sohbetlerde bir kez daha anladım ki Muğlaspor’un il dışında çok seveni var ve bu takım üç lige kesinlikle yakışmıyor.

Dün gazeteye geliyorum. Yolda bazı taraftarlarla karşılaştım. Herkes transfer soruyor. İm gelmiş, kim gelecek, transfer çalışmaları nasıl gidiyor. Sorular bunlar. Kimse demiyor ki arkadaş bu kulübün borcu ne durumda maddi durumu ne durumda, Bu takımın alt yapısı ne alemde? herkes tutturmuş bir transfer gidiyor. Sorular kim geldi? Kim gelecek? Kiminle görüşüyorlar? Yukarıda da dedim ya iş maddi duruma geldi mi hemen top başkalarının üstüne atılıyor.

Ben de burada açıklayayım. Muğlaspor ‘da görüşme yapılan futbolcu sayısı az değil ama fiyatlar Muğlaspor’a çok pahalı geliyor bu sebeple anlaşma sağlanamıyor. Ama Muğlaspor verebileceği fiyatı öneriyor. Yoksa geriye dönüş olacak. Geriye dönüşü kimse istemediği için Muğlaspor yönetimi beklemede ancak boşta durmuyor onu da söyleyeyim.

Şimdi tekrar gelelim Yalçın Kazan’a Yalçın futbolda istediği yere pek gelemedi gibi (Pahalı transfer büyük takımlarda futbol oynama gibi) ama sosyal yaşamında iyi bir yerde olduğunu rahatlıkla ve sevinçle söyleyeyim.

Bundan bir süre önce İl dışında yaşayan  Muğlaspor yönetimi için çok değerli isimler bulunduğunu bunların araştırılması gerektiğini belirtmiştim. Bu isimler arasında Yalçın Kazan‘da var hem de burnumuzun dibinde.

Başarılar sağlıklı, mutlu huzurlu günler Yalçın Kazan.

YAZARIN DİĞER YAZILARI