MUĞLASPOR NEDEN AKADEMLİK LİGE KATILMASIN Kİ ?

MUĞLASPOR NEDEN AKADEMLİK LİGE KATILMASIN Kİ ?

Muğlaspor U-16 takımı bu övgüyü, bu beğeniyi hak etti mi?

Bence fazlasıyla hak etti.

Biz Muğla ve Muğlalı olarak Muğlaspor için bu tür başarılara susamışız.

Çünkü Muğlaspor’un geçmişi bu tür başarılarla dolu. Çünkü geçmişte Muğlaspor yıllarca Türkiye Amatör futbol şampiyonasında final oynamış bir takım. Burada dikkatinizi çekiyorum. Lütfen iyi okuyun ve anlayın konuyu bilmeyenler bilenlerden öğrenebilir.  Muğla finali değil. Türkiye finali diyorum. Evet Muğlaspor defalarca Türkiye şampiyonluğunu kıl payı kaçırdı ve Türkiye ikincisi oldu.

Muğlaspor  o dönemki Askeri hükmet tarafından ikinci lige doğrudan alındı. Bu alınma yapılırken Muğlaspor’un anasının babasının hayrına yapılmadı, bu alınış Amatör lig Türkiye şampiyonalarında adam gibi oyunlarından dolayı Amatör ruhla mücadele ettiği için, hakkı olan ancak son anda kaçırılan Türkiye şampiyonalarından dolayı alındı.

Şimdi o yıllar bu kararı verenleri ayakta alkışlıyorum.

Peki Muğlaspor ikinci lige alındı da kötü mü oldu? ayır

Hayır

 

Tam aksine Türkiye  pırıl pırıl bir takım gördü. Türkiye bir amatör ruhlu takım gördü.  Biz futbola o yıllar Muğlaspor sayesinde doyduk.

Türkiye  bir takımın futbolcularının tamamı aynı ilin gençleri ve futbolcuları olduğunu gördü.

Türkiye bir futbolcu fabrikası bir takım gördü.

Türk futbolu yeni bir anlayış gördü.

Elbette ki o zamanlar şimdiki gibi çağ bu kadar gelişmiş değildi. Ona rağmen Muğlaspor Türk futboluna örnekler vererek yıllarca mücadele etti.

İşte Muğla olarak başarıyı o yıllar gördük ve yaşadık.

Bu saydığım güzellikler sayamadıklarımın yanında solda sıfır kalır.

Muğlaspor’da ne olduysa Muğlaspor 2.lige veda ettikten sonra oldu. Düşüş başladı. Muğlaspor’un 2.yıllarda mücadele ettiği dönemlerde ismi bilinmeyen birçok takım Profesyonel lige terfi etti ama Muğlaspor yıllarca amatör liglerde süründü.

Evet bir takımda kötü gidiş olur, yıkım olur, düşüş olur ama bu kadar da olmaz. İşte Muğlaspor U-16’ya onun için değer veriyoruz. İşte U-16’nın bu başarısına onun içindir ki bu kadar seviniyoruz.

İşte bunun için Muğla olarak Muğlaspor’da yıllar sonra gelen bu başarıya bu kadar seviniyoruz.

2018 yılı Türkiye U-16 Türkiye şampiyonası son yapılan final maçlarıyla sonuçlandı. Şampiyonada Diyarbakır DSİ Spor U-16 takımın Türkiye şampiyonu Samsun Atakum Belediyespor ikinci, Muğlaspor üçüncü ve Bursa Fethiye İdmanyurdu U-16 ‘da dördüncü oldular.

Şimdi dikkatinizi çekmek istediğim bazı hususlar var. Bakın Muğlaspor bu dörtlü finalin içinde mücadele eden tek profesyonel takım. Şampiyona 65 ilden 1246 takım arasından kendi illerinde dereceye giren 111 takımın iştirakiyle başlıyor. Takımlar kademe maçlarında elene elene nihayet son dört takım kalıyor. İşte bu dört takımdan bir tanesi de Muğlaspor U-16.Konya’daki şampiyonada yer alan takımların Muğlaspor takımını görünce şaşırmaları doğal Evet Muğlaspor orada ne işi var. Çünkü Muğlaspor halen diğer merkezlerde büyük takımı olarak görülmeye devam ediyor onun içindir ki diğer takımların şaşkın.
Şimdi gelelim esas konumuza, ne dedik yazı başlığımızda 

MUĞLASPOR NEDEN AKADEMİK LİGE KATILMASIN Kİ ?

Evet Muğlaspor neden akademik lige katılmasın ki dedik.

Evet Akademik lig. Akademik lig Profesyonel lig alt yapı takımlarının mücadele ettiği bir lig. Yani alt yapıda başarının yolu daha çok akademik ligden geçiyor. Çünkü orada takımlar adeta pişiyor. Profesyonel takımların alt takımlarıyla mücadele ediyorlar. Tecrübe sahibi oluyorlar. Güçlü rakiplerle mücadele ediyorlar.

Artık Muğlaspor’da bu saatten sonra ok yaydan çıktı artık bu saatten sonra geri dönüş yok olmamalı. Muğlaspor gelecek yıl neden Türkiye birincisi olmasın?

Bugünkü tecrübesini kat kat arttırmasın? Fakat bunları Muğla’da Muğla takımlarıyla yapmak çok zor. Zaten sezon başladıktan sonra takımların bazıları ligden çekiliyor geriye bir kaç takım kalıyor. Kalan takımlar karşısında tecrübe sahibi olmak zor.

Oysa bu gençlerin Akademik lige ihtiyaçları var.

Oysa bu gençlerin Akademik ligde mücadele etmeye ihtiyaçları var.

Muğlaspor geçtiğimiz sezon akademik lige katılmamıştı.

Onun için diyorum ki Muğlaspor Akademik lige katılmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI