TEŞEKKÜRLER MUĞLA TÜFAD

TEŞEKKÜRLER MUĞLA TÜFAD

TÜFAD Muğla Şubesinin bir süre açmış olduğu Metin Türel TFF GRASSORTS C ANTRENÖR Lisans Kursu’nun artık son günlerindeyiz. Kursun ana çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bugün bitirme sınavları başlıyor. 29 erkek l kadın olmak üzere toplam 30 kursiyerin katıldığı kurs sıkı bir eğitim ile geçti. Artık 30 kursiyer için bugün belki de hayati önem taşıyan bitirme sınavları başlayacak.

Temennim odur ki bugün başlayacak olan sınavlarda bütün kursiyerler başarılı olsun ve sınavları geçerek lisans antrenörlük belgesi alsın.

Sanırım Türkiye TÜFAD gerçeğini kabul etmiştir. TÜFAD’dan önce Türkiye Antrenörleri büyük bir kargaşa içinde ve düzensiz bir yapıya sahipti. Ama TÜFAD Türkiye’de kurulup faaliyete geçince antrenörlük çok önemli bir sektör haline geldi.

Muğla’da TÜFAD’dan önce antrenör açısından sanki kimin ne yaptığının belli olmadığı ortam vardı. Fakat TÜFAD Muğla Şubesi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Muğla ilinde de ağırlığını gösterdi.

Artık Muğla antrenörleri de sıkı bir disiplin altında diyebilirim. Antrenörlük sporda güzel bir meslek ancak Türkiye’de haddinden fazla binlerce antrenör çalışmaz durumda. Çalıştıracak takım arıyor. Sanırım TÜFAD bu sayıyı eritecek çalışma içinde.

Muğla’da şu an son kurs dışında TÜFAD’a kayıtlı 423 üye var. Son açılan kursa katılan 30 üyeden sınavı geçenler mutlaka olacaktır. O zaman Muğla TÜFAD’a kayıtlı olan antrenör sayısında artış olacak.

Bu konuda Muğla’daki spor kulüplerinin talebi olacağına eminim.

Şimdi bakın Türkiye’de futbolcu piyasası ücret açısından almış başını gidiyor ki bazı spor kulüpleri artık transfer yapamaz duruma gelmiş durumda.

Belediyeler ve spora gönül verenler olmasa spor kulübü kalmayacak.

Şimdi yukarıda derdik ki bazı kulüpler futbolcu fiyatlarını kaldıramıyor. Evet gerçekten de öyle ancak kabahat kadrosunu transferde bağlayan kulüplerde. Fakat bir kez daha diyorum ki amatör takım transfer yapmaz. Yaparsa bile bir iki tane yapar. Her kulüp kendi futbolcusunu kendisi yetiştirmelidir. İşte o zaman kulüpler rahat bir nefes alacaktır. Türkiye’de spor kulüpleri yetiştir sat para kazan sistemini benimsemedikçe ne iş sahibi olmayan antrenör sayısı azalır ne de kulüplerin sıkıntıları biter. Bakın TÜFAD’ın son kursuna gittim. Kursa katılanların geneli genç ve gözleri parlıyor. İşte bu gençlerin önleri açılmalı. Kulüpler bu gençlerden faydalanmalı.

Benim bir başka görüşüm ise her bölgeden çok sayıda lisanslı antrenör olmalı.  Transfer sezonu başladığı zaman kulüpler ilk önce kendi yöresinden antrenörleri tercih etmeli.

O zaman işin içinden biraz olsun çıkabiliriz.

Ben Muğla’da sık sık kurs açarak gençleri antrenör yapan TÜFAD Muğla şubesini, Mehmet Görgülü’yü, Şube başkanı ve genel sekreter Aladdin Naganlu’yu son kursa hoca olarak katılan Ömer Kaner ve Serhat Sütlü beyler ile kursa katılan 30 kursiyeri kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI