TESİS VE ALT YAPININ ÖNEMİ

TESİS VE ALT YAPININ ÖNEMİ

Bilindiği gibi yıllardır İlimiz genelindeki sportif tesisler ile spor kulüplerimizin kendi alt yapılarına ve çevre gençlerine önem vermeleri Devrim Spor servisi olarak en büyük amacımız olmuştur.

Şimdi bakın neden tesis diyoruz. Günümüzde spor tesisi çok önemli. Örneğin şu anda Konya ilinde kadın hokey açık alan süper lig 2.Etkap maçları oynanıyor.

Ayrıca yine Konya’da futbol U-16 Türkiye şampiyonası final maçları var. Muğlaspor U-16 takımı dün Samsun Atakumspor U-16 ile karşılaştı. Bunlar bizim bildiklerimiz bilmediklerimizi de hesaba katarsak o ile sadece spordan olan maddi girdileri düşünün.

Ama şu bir gerçek, adamlar ileriyi yani bugünlerin geleceğini çoktan görmüşler ve ona göre davranmışlar.

Muğla’da durum çok farklı. Devlete en çok vergi ödeyen turizm girdisi açısından memleketin kasasına en çok döviz kazandıran merkezler arasında yer alan Muğla bu yönde yeni yeni gelişiyor.

Nereye el atarsak karşımıza mutlaka bir engel çıkıyor. Dün bu yazıyı yazarken bu yönde çok önemli bir bilgi geldi. Sanırım haberi okudunuz. Yatağan ilçesine Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan birisi açık yüzme olmak üzere spor salonu inşaatları 2018 yılında tamamlanacak.

Peki, Muğla Büyükşehir Belediyesi olmasaydı bu iki tesisin durumu ne olacaktı?

Hâlbuki Yatağan ilçemiz günden güne daha da gelişiyor ve büyüyor yani Yatağan bu iki sportif tesisi çoktan hak etmiş durumda.

Göreceksiniz bu iki tesis yapımı tamamlandığı zaman Yatağan’ın da çehresi değişecek.

Sadece Yatağan’ın değil, Muğla’nın çehresi değişecek. Şimdi bakın Muğla ASKF Başkanı Mehmet Top aynı zamanda TFF amatör işler kurulu üyesi. Yani amatör ve alt yapılarla ilgili merkezden ne gibi plan yapılıyorsa mutlaka Mehmet Bey’in ilgisi, bilgisi ve çalışması var. Mehmet Top Muğla için önemli bir kazançtır. İşte sık sık Muğla bilmem ne yaş grubunda grup merkezi diyoruz ya işte bu organizelerin çoğu Mehmet Top’un başarılı çalışmaları ve önerileri sonucu gerçekleşiyor. Burada yeri gelmişken biz spor servisi olarak değerli Mehmet Top’a çok teşekkür ediyoruz.

Şimdi gelelim alt yapıya.

Neden sık sık alt yapı diyoruz?

Neden her yıl alt yapıdan en az iki sporcu üst yapıya verilsin diyor ve bunu yapamayan kulüplerimizi eleştiriyoruz.

Şimdi bakın Muğla’da kulüplerimizin kendi alt yapılarına yeterince önem veriyorlar mı? Vermiyorlar mı? İsterseniz bunu bir değerlendirelim.

Biliyorsunuz futbolda Muğlaspor 1980’li yıllarında fırtına estirmişti, ama aradan yıllar geçti bu özellik yok oldu gitti.

Oysa Muğlaspor’un ve spor kulüplerimizin kendi alt yapılarına yeterli derecede sahip çıkmaları her genel kurulda önerilmiştir.

Ama olmadı daha bu sezona gelinceye kadar yıllardır alt yapılara hep karşıdan baktık.

Bu sezon B.B.Bodrumspor U-14 takımı Türkiye üçüncüsü oldu. Muğlaspor U-16 en kötü ihtimalle Türkiye’nin dördüncüsü olacak. Yeşil beyazlı gençler belki de Türkiye şampiyonu olacak daha maçlar bitmedi ama Türkiye dördüncülüğü garanti. Geçenlerde Abdurrahman Uçar ile bir süre sohbet etme imkanı bulduk. Uçar diyor ki aralarında büyük takımlarda olmak üzere gençlerimize talipler var.

Demek ki alt yapıdan yetişen sporcular gözden kaçmıyor. Yeter ki sen yetiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI