BİR KONFERANS BİR KONSER VE ÖTESİ

BİR KONFERANS BİR KONSER VE ÖTESİ

Geçen çarşamba günü Nurol Kültür Merkezinde Göbeklitepe ve Klaus Schmidt Bir Keşfin ve Yirmi Yılın Hikayesi" konulu bir konferans vardı. Klaus Schmidt'in eşi Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt tarafından verilen konferansı ne yazık ki dinleyemedim. Konferans salonuna 20 dakika önce varmama karşın ne yazık ki birçokları gibi yer bulamadım ve oradan ayrıldım.

***

Bir gün sonra da Herodot Kültür Merkezinde Karsanat'ın "Mozart'tan Dede Efendi'ye" konseri vardı.

Bu kez ayağımı çabuk tuttum. Daha erken gittim. Sevgili Rezzan elime davetiye tutuşturmasaydı, sanırım yine dışarıda kalacaktım.

Birçok kişinin aralara oturarak dinleyebildiği konser tek kelimeyle muhteşemdi. İzleyemeyenlere sadece "Yazık, kaçırdınız." diyebileceğim.

Prof. Dr. Nevzat Atlığ üstadın sanat yönetmeni olduğu bir konserin başarısız olma olasılığı elbette yoktur.Bu kez de konser boyunca onun sihirli dokunuşunu hep hissettik.

Özgüvenine hayran olduğum solist Esen Demirci'yi yürekten kutluyorum.

Esen Demirci, konservatuvarda Batı Musikisi eğitimi almış. Hançeresine öylesine hakim ki onu dinlerken sesin dansını izler gibi oluyorsunuz.

Onun aryalardaki üstün performansını zevkle dinlerken Klasik Musikimizin en güçlü eserlerini nasıl icra edeceğini merakla beklediğimi söylemeliyim.

Atlığ üstadımız söylediğine göre hem Batı hem de Klasik Türk Musikisi eserlerinden oluşan ve tek sanatçı tarafından icra edilen böyle bir konser, ilk kez gerçekleştirilmiş.

Sayın Demirci'nin Klasik Türk Musikimizin benim diyen ses sanatçılarını kıskandıracak başarısında da Atlığ üstadın çok önemli katkıları olduğunu sanıyorum.

Yolu açık olsun...

Esen Demirci'ye eşlik eden Piyano Sanatçısı Yonca Dinçer ve Kanun Sanatçısı Hacer Tısoğlu'nun haklarını da teslim etmemiz gerek.

Böyle bir konseri bize sunan Karsanat'ı ne denli övsek az.

Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

***

Herodot Kültür Merkezi 500, Nurol da 438 kişilik oturma yeri olan salonlardır. Aslında adları kültür merkezi olsa da gösteri merkezi olmaktan öte özellikleri yoktur.

Gerek Göbeklitepe konferansı, gerekse "Mozart'tan Dede Efendi"ye konseri son derece spesifik etkinliklerdir. Eminim ki bu etkinlikler ülkemizin benim diyen birçok kentinde dinleyici ve izleyici bile bulamaz.

Bodrum'da bu tür etkinliklerde salonların tıklım tıklım dolu olması Bodrum'u yönetenlere bir masaj olmalıdır.

Her zaman söylediğimiz gibi Bodrum bir kültür sanat kentidir. Bu salonlar Bodrum'a yakışmamaktadır.

Kültür Bakanlığının Kültür Merkezleri kriterleri bellidir. Şayet bu kriterlere uyulacak olsa Bodrum' un 1 A tipi, 4 B ,8 C tipi kültür merkezine sahip olması gereklidir.

Biz bütün bunlardan vazgeçtik. Hiç değilse adam gibi bir kültür merkezine de razıyız. Anadolu'da 30-40.000 kişilik stadyumlar yapanların Bodrum'a 1000 -1500 kişilik kültür merkezini çok görmemeleri gerek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
GELECEK GENÇTİR haberi

GELECEK GENÇTİR

GELECEK GENÇTİR   Propaganda yöntemleri, devletin olanaklarının kullanımı, yasaların uygulanışı bakımlarından her türlü eleştiri hakkımızı saklı tutarak referandumun galibinin otokrasi yanlıları olduğunu kabul etmek zorundayız. Ben bu referan ...
GELECEK GENÇTİR
TERK ET! haberi

TERK ET!

TERK ET! Bir zamanlar nerede bir solcu görseler meydanları" Komünistler Moskova'ya!" naralarıyla inletenlerin çocukları, torunları şimdi Rusya'yla sarmaş dolaş. Kanlı Pazar'ı (16 Şubat 1969) kaçımız anımsar? Bir daha soralım: ...
TERK ET!
ELEŞTİRİ DEĞİL ÖNERİ haberi

ELEŞTİRİ DEĞİL ÖNERİ

ELEŞTİRİ DEĞİL ÖNERİ   Bugün Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Adalet" yürüyüşü 8. gününde.  Demokrasi ve adalet savunucusu herkesin bu yürüyüşe destek verdiği açıktır. Dostlar bilir; Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı olarak Büyü ...
ELEŞTİRİ DEĞİL ÖNERİ
BÜLENT ECEVİT’İ ANARKEN haberi

BÜLENT ECEVİT’İ ANARKEN

BÜLENT ECEVİT’İ ANARKEN “Sanatçılar gerçekleri açıklamak, politikacılar ise örtmek için yalan söyler” miş. Bu sözü kim söylemiş, nerede okudum bilmiyorum. Eğer bu sav doğruysa hem sanatçı hem politikacı olanlar, ne yapar ki? Dünyada sanatçı da pol ...
BÜLENT ECEVİT’İ ANARKEN
    EĞİTİM SEVDALISI DR. METE ERSOY’UN ARDINDAN haberi

EĞİTİM SEVDALISI DR. METE ERSOY’UN ARDINDAN

    EĞİTİM SEVDALISI DR. METE ERSOY’UN ARDINDAN                                 &n ...
EĞİTİM SEVDALISI DR. METE ERSOY’UN ARDINDAN
SEL GİDER KUM KALIR haberi

SEL GİDER KUM KALIR

SEL GİDER KUM KALIR   Çinçin, tatlı, mavi, keten, maltız, değirmen, çengel, soğuk, ılık, sıcak, ayamama, göksu, hoş, büyük, küçük, kanlı, kara, ak, sarı… İstanbullu olup da adı bu ve benzeri bir ad olan bir dere cadde ya da sokağından geçmemiş ...
SEL GİDER KUM KALIR
Sonsuzluğa göçüşünün 79. yılında haberi

Sonsuzluğa göçüşünün 79. yılında

ATATÜRK Atatürk devrimi, Türkiye’yi her bakımdan modern bir devlet yapmayı amaçlayan bir düşünce ve eylem sistemidir. Atatürk; “Uygarlığın bir fırtına gibi esintisine karşı koymak boşunadır; değişmeyen, Ortaçağ kanun, düşünce ve davranışlarını koru ...
Sonsuzluğa göçüşünün 79. yılında
SEL GİDER KUM KALIR haberi

SEL GİDER KUM KALIR

SEL GİDER KUM KALIR   Çinçin, tatlı, mavi, keten, maltız, değirmen, çengel, soğuk, ılık, sıcak, ayamama, göksu, hoş, büyük, küçük, kanlı, kara, ak, sarı… İstanbullu olup da adı bu ve benzeri bir ad olan bir dere cadde ya da sokağından geçmemiş ...
SEL GİDER KUM KALIR
GEMİ AZIYA ALMAK haberi

GEMİ AZIYA ALMAK

GEMİ AZIYA ALMAK   Başkalarını bilmem; ama dostlarımın ve okurlarımın ülkenin dörtnala nereye gittiğini çok iyi bildiklerinden eminim. Bakmayın televizyonlarda allayıp pullama yapanlara. Onlar da "dönülmez akşamın ufkunda" olduğumuz ...
GEMİ AZIYA ALMAK