BU BİR EKİP ÇALIŞMASI

BU BİR EKİP ÇALIŞMASI

Günbatımı Söyleşileri'nin 9.sunu da yüz akıyla tamamlamanın mutluluğu içindeyiz.

Bu tür etkinlikleri uzun süreli ve yükselen bir grafikle hele hele bir sponsora yaslanmadan gerçekleştirmek çok kolay değil. Bu bakımdan Günbatımı Söyleşilerin başarısının sırrını izleyicisiyle bütünleşebilmiş olmayla açıklamak doğru olacaktır.

Bugünkü konuğumuz Jin. Op. Dr. Feraye Sünev Çokgürses'ti. Kuşkusuz o her şeyden önce doktordu. Ancak 40 yılı aşan meslek hayatından süzülen deneyimlerini, gözlemlerini ve düşüncelerini bütün Türkiye'yle paylaşabilmek dileğiyle kitaplaştırmış; "Bacak Arasından Türkiye" ve "Beyinden Rahme Türkiye" kitaplarını okurların hizmetine sunmuştu.

Feraye Hanım, yazmakla yetinmemiş, iki köyde çocuklarımız bilginin ışığında yetişsin diye iki kültür evi açmış bir aydınlanmacıydı.

Bizim, programı ilan ederken " Her Doktor Sadece Doktor Değildir" dememizin en önemli nedenlerinden biri de Feraye Hanım'ın Türk Klasik Müziği ustalarıyla dolu bir aile çevresinde yetişmiş olmasının da etkisiyle çok iyi bir musikişinas olmasıydı. O, bin beş yüz şarkıya varan repertuvarıyla, benim diyen profesyonel sanatçılardan da güzel söyleyen bir amatördü.

Türk kadınını neredeyse sadece cinsel bir obje olarak gören ve bunu toplumun her katmanına fütursuzca sindirmeye çalışan din ve siyasal erk sahiplerinin egemen olduğu bir dönemde böylesine çok yönlü bir Türk kadınını ağırlamak Günbatımı Söyleşileri için bir görevdi.

Onunla bugün, ülkemizdeki tıp eğitiminden, doktorlarımızın çalışma koşullarına ve ülkemizde kız çocuk, genç kız, anne, kadın olmak konularına ufuk turu yaptık, İhsan Raif Hanım gibi çok değerli bir sanatçımızı andık. Türk Klasik Müziğinin nadide eserlerinden örnekler dinledik.

Gönlümüz böylesine örnek kadınlarımızın her koşulda ve ortamda kendilerini ifade edebilecekleri olanakları bulmalarından yana. Biz yolumuza devam edeceğiz.

Günbatımı Söyleşileri, bir ekibin sistemli çalışmalarının ürünü. Konuğu belirlerken uzun uzun tartışıyoruz. Programa, uzun provalarla hazırlanıyoruz.

En önemli amacımız, bize zaman ayıran dostlarımızın " İyi ki gelmişim." demesi. 
Günbatımı Söyleşilerine emek ve gönül veren herkese teşekkürler.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI