AÇIM, AÇIM, AÇIM!

AÇIM, AÇIM, AÇIM!

İSTENENLER, VERİLEN CEVAPLAR!

 

Sevgili okuyucular, "Korona virüs" günlerinde işinden olan binlerce insanın televizyonlarda, sosyal medyada, caddede, sokakta, evde, işte v.b. yerlerde, kendilerine göre farklı farklı sebepleri olsa da aldıkları, almadıkları ücretlerden yakınmalarını izledik, duyduk. Özellikle İş-Kur önündeki yardım ve iş arayanların feryatlarını işittik. Bunların feryatlarına kulak verecek olan yönetenlerin, bol bol söz vermeden başka bir faaliyette bulunmadıklarını gördük. Birazda abartarak (mübalağa ederek), ben bir kısmını diyalog şeklinde sizlere aktarmaya çalışacağım. İssiz ne istemiş, iktidar ne vermiş:

1-Korana virüs günlerinde işimden atıldım.

              -İşinden atılmanı biz istemedik.

2-Hiçbir yardım alamadım!

             -Gözüne, dizine dursun. 280 Milyar Lira yardım dağıttık. Çarpanlarıyla (şu çarpanın ne olduğunu bir türlü anlayamadım) 600 Milyarı bulan yardım yaptık.

3-Bu yardımlardan ben yararlanmadım, kimlere yardım yapıldıysa liste halinde açıklayın?

             -Her aileye 1000 Lira yardım yaptık. Toplam ailelere yaptığımız yardım 10 Milyar Lirayı geçti.

4-Peki, 250 Milyar, çarpanlarıyla 600 Milyardan geri kalan yardımı kimlere yaptınız?

             -Allah belanı versin, öyle soru sorulur mu? Açılıyorum, ıh, ıh, ıh, ıh, ıh, ıhhııı... Sende kredi al, bak altı ay ödeme yapma.

5-Bana kredi al diyorsunuz. Ben ekmek bulamıyorum, işsizim, krediyi geri nasıl ödeyeceğim? Arkadaşım krediye başvurdu, geliri olmadığı için kredi alamadı. Ayrıca krediye başvuranlar 10 bin lira istiyor, almaya hak kazananlara 3 bin lira ödeniyor!

            -Ödemeyi altı ay erteledik, borcunu altı ay sonra ödemeye başlarsın. Diğer işyerleri çalışıyor, sende çalışaydın. Çalışanlara izin verdik.

6-İş yerim kapandı. Patronum borcunu ödeyemediği için maaşları ödeyemedi. Benim halim ne olacak?

             -Devletimiz büyüktür, kaymakamlığa, valiliğe başvur, onlar yardımcı olacaklar.

7-Başvurdum, hem aç olduğumu, hem de maske talep ettim. Üç aydır cevap alamadım!

             -Hele sabret, bir üç ay sonra seninde karnını doyururuz. Başarılı çalışmalarımız devam ediyor. Maskeyi aslanlar gibi dağıtık. Sen yoksa CE. HA. PE.'li misin?

8-Ben Ak Partiye oy verdim ama CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi Metro girişlerine "Maskematik" koyarak maske sorununu büyük ölçüde çözdü. Ayrıca CHP'li Büyükşehir belediyelerinin bağış, yardım almalarını engellemenize rağmen kimseyi ayırt etmeden "Askıda fatura, Koli bağışı, Bakkal Borç defteri kapatma, Ramazanda yemek, bedava maske v.b." binlerce insana yardım ulaştırdılar. Siz bir maskeyi bile dağıtamadınız.

             -Sen davana ihanet mi ediyorsun? Sen vatan haini, terörist, Fetö'cü, gayrı milli misin? Devlet içinde devlet olur mu? Camide "Cav Bella" okundu. CHP'liler sevindi. Hatta birini de tutukladık.

9-Bana ne "Cav Bella'dan. İktidar sizsiniz, kim yaptıysa bulun. Ben iş, aş istiyorum. Evime ekmek götürmek istiyorum, anlatabildim mi?

            -Sen Müslüman değil misin? Dini mabetlerimize saldırı var, sen boğaz düşünüyorsun? Din iman aşkına, şimdi bunlar sorulur mu? Ekonomimiz uçuyor..

10-Ekonomimiz uçuyor da, "Biz bize yeteriz" kampanyasını niye açtınız? Devletin durumu iyi de herkese "İban numarası" niye gönderdiniz?

            -Biz bize yeteriz kampanyasında devletimizin yanında olan sanatçılarımıza 30 milyon lira yardımda bulunduk. Sizler evlerinizde sıkılmayın diye. Müzik ruhun gıdasıdır.

11-Biz bize yeteriz kampanyasında topladığınız geri kalan paraları ne yaptınız?

             -Sarayın (pardon külliyenin) o kadar gideri var. "İtibardan tasarruf edilmez" sözünü işitmediniz mi?

12-Bize ne zaman yardım yapacaksınız?

               -Pandemi Hastanesi yaptık.

13-Ben açken ne yapayım hastaneyi. Ayrıca hastaneye kaç lira harcadınız?

             -Yurt dışından gelecekler, tedavi olacaklar, ülkemize döviz bırakacaklar. Kaç liraya mal olduğunu açıklayamam, ticari sırdır..

14-Benden kesilen vergilerle yapılan bir iş nasıl olurda ticari sır olur?

               -Van'da PKK, Adana'da "Vefa Sosyal Destek Grubu"na CHP'li saldırdı.

15-Ben neden yardım alamadım?

             -Biri CHP'li, ikisi HDP'li Milletvekillerinin milletvekilliklerini düşürdük. Ülkeyi teröristlere bırakmayacağız.

16-Yahu, ülkenin %50'sinden fazlası muhalif, hepsi mi terörist?

            -Hepsi terörist, vatan hain, çamur, çukur, Fetö'cü, Pkk'lı, gayrı milli. Allah'ım verdikçe veriyor.

17-Ben işe ne zaman gireceğim?

               -İşsizlik Şubat'ta %13.6 iken, Mart ayında %13.2'ye düştü.

18-İstihdam azalırken (İşsizler çoğalırken) nasıl oluyor da işsizlik azalıyor?

              -TÜİK'in açıkladığı oran. Biz kurumlara müdahale etmiyoruz. Hepsi bağımsız ve özgür karar veriyorlar..

19-İktidardan habersiz kuş uçabilir mi?

               -Uçamaz tabii. Bak gazetecilere, yazmadığı yazılardan bile haberimiz oldu ve tutukladık.

20-Açım, Açım, Açım, Açım.

               -Ayasofya'yı ibatede açacağız.

İşte böyle. Makbule Gürbüz'den alınan bir Bektaşi fıkrasıyla yazıma son vereyim!

"Bektaşi kıtlık zamanında aç kalıyor. Hangi kapıyı çalsa, "Kardeşim ekmek bulsak biz karnımızı doyururuz, bizde açız" diyorlar. Bektaşi umudunu yitirmeden kapı kapı dolaşıp her kapıdan karnını doyurmaları için ekmek istiyor. Ama aldığı cevap hep aynı, "Bizde açız" oluyor. Tam umudunu tükettiği bir anda bir vatandaş, "Kardeşim sen karnını doyurmak mı istiyorsun?" diye Bektaşi'ye soruyor.

Bektaşi, bu da sorulur mu, öyle açım ki öleceğim açlıktan diyor.

 Vatandaş, "İleride bir gayrimüslim var, kendisi din iman meraklısı. Dinini imanını verenin karnını doyurur" diyerek adresi gösteriyor.

Bektaşi adrese varıp gayrimüslimin kapısını çalıyor. Kapıyı açan gayrimüslime sen din iman alıyormuşsun. Karnımı doyurursan sana dinimi imanımı veririm, diyor. Bunu duyan gayrimüslim Bektaşi'yi içeri davet ederek kuşun sütü eksik bir sofra kuruyor. Karnını doyuran Bektaşi elini havaya açıp, Allah'ım çok şükür, açlıktan ölecektim. Bana bu günü gösterdiğin için sana minnettarım diye dua ederken, bu duayı gören gayrimüslim, "Be adam biz böyle anlaşmamıştık. Hani karnını doyurmam karşılığı dinin imanını bana verecektin, neden sözünde durmuyorsun? Diye çıkışıyor.

Bektaşi; bire ahmak, aç adamın dini imanı mı olur? Allah'ıma şükürler olsun, karnım doyunca dinimde yerine geldi, imanımda diyerek cevabını yapıştırıyor!"

Kıssadan hisse. 

Saygılarımla.

                  Kemal Gürbüz

            Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

            11.06.2020       

YAZARIN DİĞER YAZILARI