YASİN OKUR

YASİN OKUR

 

Muğla-Ortaca İlçesi, Dalyan Mahallesi'nden annesi ve babası öğretmen olan, köklü ve saygın ailelerinden Okur ailesinin tek oğlu olan Yasin Okur'u kaybedeli çok zaman olmuş. Zamanın bu kadar hızlı geçmesi her gün yaşlandığımızın ve ömrümüzün sonuna yaklaştığımızın da göstergesi!

 

Yasin Okur, Ortaca Vakıflar Bankası Şubesi'nde çalışırken bir bayana âşık olur. Aşık olmanın bir insanda yarattığı duygular, duygu değişimleri, o insanla empati (duygudaşlık) kurmakla anlaşılabilir.

 

Yasin Okur, âşık olduğu bayana hiç toz kondurmaz, bayan hakkında menfi birileri konuştuğu zaman ses çıkarmaz ama üzüntüsünü içine atardı. Bir insanı yıkan, yok eden de dertlerini içine atması ve paylaşamamasıdır. Yasin Okur'a verilen öğütler, söylenen iyi veya kötü sözler bir kulağından girer öbür kulağından çıkardı. Anadolu deyimiyle kara sevdaya tutulmuştu. Bir insanın kara sevdaya tutulması o insanın kolay kolay kendini toparlayamaması demektir. Dermansız dert denen olgu bu işte!

 

Yasin Okur, bir gece trafik kazası geçirerek vefat etti. Ailecek ve Yasin Okur'u tanıyan herkes şok olmuştu. Bazen pikniğe giderdik, piknikte verdiğimiz nasihatler boşa gitmişti. Sohbetlerimizde sadece dinler, başı önünde hiç yorum yapmazdı. Onca sohbetten sonra bu ani ölümü bizi şaşkına düşürmüştü. Tabi; tüm dertlerini, acılarını, sırlarını beraberinde götürdü.

 

Yasin Okur'un vefatı bizi çok etkilemişti, çok üzülmüştük. Bu üzüntümü bir şiirle dile getirmiş, kimseyi daha fazla üzmemek için şiirden kimseye bahsetmemiştim. Artık yaşlanıyoruz. Herkesin hakkını teslim etmek gerektiğini düşünerek şiiri paylaşmaya karar verdim. Umarım kimseyi üzmemiş olurum!...

 

Saygılarımla.

 

YOĞURMUŞ SEVDAYI İÇİNE ATMIŞ

 

Yoğurmuş sevdayı içine atmış.

Acısı içinde, dönenir durur!

Tükenmiş umudu içe kapanmış,

Söylenir türküler, sızlanır durur.

 

Taş basmış yüreğe, saklı sevdası;

Sevdiği gözünde hasların hası!

Kalmamış dermanı, yoktur avazı,

Söylenir türküler, sızlanır durur.

Yıllarca saklamış, kor ateşini.

Yarası derinde, örtmüş üstünü;

Demez kimselere gönül küskünü;

Türkü söylenirken, sızlanır durur.

 

Ömür boyu anıları canlıdır.

Soru sorsan cevapları yanlıdır.

Kutsaldır sevdası, ona uludur;

Türkü söylenirken sızlanır durur.

 

Aramasın tabip, yara döşünde.

Canlanır anılar, girer düşüne;

Yıllar yılı; ağu katmış aşına,

Türkü söylenirken sızlanır durur.

 

Gürbüz'üm yaşarken gerçeği görür.

Yaşıyor sevdası, bedeni ölür.

Söylenir destanı, yaşayan bilir.

Nice sevdalılar anlatır durur.

 

27.02.2012

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

08.07.2020       

YAZARIN DİĞER YAZILARI