AKYAKA’DA BİR KÜLTÜR ÇINARI AZİZ ALBEK (1923-2019) SONSUZLUĞA YÜRÜDÜ II

AKYAKA’DA BİR KÜLTÜR ÇINARI AZİZ ALBEK (1923-2019) SONSUZLUĞA YÜRÜDÜ II

 

MEHMET BİLDİRİCİ

Temmuz 2019 başında Aziz Albek’i Akyakalılar, akraba ve dostları sonsuzluğa uğurladı. Akyaka Mezarlığında toprağa verildi. Ben şahsen çok sevdiğim bir ağabey gibi bildiğim Albek’i uğurlayamadım. Ben kısa bir ziyaret için Konya’da idim. Öncelikle kendisine Tanrıdan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dilerim.

Bu yazımda da onunla ilgili anılarıma yer vereceğim. 1994’lü yıllarda “Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneğinin Başkanı Sayın Aydın Turunç idi, Aziz Albek rahmetli eşi Suzan Albek ve ben üye idim, Derneğin yayın organında Akyaka ile yazılar yayınlanıyordu. Bunların başında Aziz Albek’in yazıları yer alıyordu. Akyaka’da pek çok tarihi kalıntıyı o tespit ediyor, bizlere anlatıyordu, biz de ondan öğreniyorduk. Eren Dede mevkiindeki kilise yerini, Haşim Bahçe’de ki manastır kalıntılarını, Papazlık Deresindeki antik suyolunu hep o tespit etti. Çalışmalarımda ilk başvurduğum kişiydi.

Benim Su tarihi çalışmalarını bildiği için Perge Su Yolu isimli yayınını bana hediye etmişti. Ondan yararlandım, Web siteme yerleştirdim, hâlâ onu koruyorum. Ayrıca arkeoloji konusunda başka yayınları bulunmaktadır.

Daha sonra Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği Başkanı rahmetli Heike (Bahar Suseven) (1962-2012) döneminde 2004- 2006-2008-2011 yıllarında sergiler açtım, bu sergilerim de eşi rahmetli Suzan Albek ile devamlı yanımdaydı.

Eşi Suzan Hanım’ı da rahmetle anmak isterim. Çok iyi Fransızca biliyordu. Akyaka ile ilgili Fransızca metinleri o Türkçeye kazandırdı. Ayrıca Eskişehir isimli çok değerli bir yayını vardır. Kendisi aslen Eskişehirli idi, bana da armağan ettiği bu değerli kitabı arşivimde saklıyorum.

Bu yazımda bu sergilerden bir kare ekleyeceğim.

İlki 2006 yılı İdima’dan Gökova Akyaka sergisinde solda boş sandalye önünde Aziz Albek, yanında Aydiz Mounfort, ve eşi Suzan Albek, sağda sergi açılışında Heike ve Bildirici ailesi.

 

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI