AKYAKA'DAN ASKER UĞURLAMA ŞÖLENİ, MURAT KARADAĞ'IN OĞLU MEHMET ŞİMDİ ASKER

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Askerlik görevi kutsal bir görevdir. Her ailenin anılarında özel bir yeri vardır. Askere uğurlama törenlerle olur. Akyaka'da kendi geleneklerine uygun olur.

Bu bağlamda Akyaka'nın en eski ailelerinden dostum merhum Mustafa Akkaya'nın kızı Ayşe Ana'nın oğlu Akyaka'nın önde gelen iş adamlarından MURAT KARADAĞ oğlu Mehmet'i 03 Ekim 2019 akşamı askere uğurladı. Bunun için Ovadaki tesislerinde dostları ve oğlunun arkadaşlarına bir yemek verdi. Samimi ve neşeli geçen törende annesi ve babaannesinin bulunamamasından dolayı biraz burukluk vardı, törene bende katıldım. Zira annesi ani rahatsızlığından ötürü Adapazarı'nda bir hastanede tedavi görüyor, henüz Muğla'ya nakline izin verilmiyor, ona da acil şifalar dilerim. Babaannesi Ayşe Ana ise kızı ile torunu Benan'ı ziyaret için Ukrayna'da idi. Zira Mehmet'in askere gidişi çok ani bir kararla oldu.

Murat Karadağ Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya'nın yeğenidir. Yeğeninin oğlunun askere gönderilmesinde katılan en önde gelen kişiydi. Belediye Meclis üyesi Beyhan Akcan ve Salih Güven bir masadaydı. Benim içinde bu masada bulunmak özel ve çok keyif vericiydi.

Ben Akyaka'ya geldiğim 1980'li yıllarda Murat Karadağ çok küçük bir çocuktu. Büyüdü zaman içinde benim evimin altındaki dükkânı kiraladı. Dükkânım mesken olarak yapılmış, ancak taban suyunun yakınlığından dolayı oturmaya uygun değildi. Murat burayı 1996-2013 yılları arası işletti, kafa kafaya verdik, o da masraftan kaçınmadı, bu dükkânı MEVSİM Market olarak bir marka haline getirdi, şimdi son yıllarda Mevsim Market yok ama ben adres tarif ederken ben Mevsim Marketin üzerinde oturuyorum diye tarif ederim. Murat Karadağ şimdi az ileride Mevsim Otel ve Ayşe Ana Lokantasının sahibi, Mevsim Market şimdi İbrahim Yıldız'ın sahibi olduğu Melin Market 2 oldu.

Murat ile ilişkilerimiz bir kiracı mal sahibi ilişkisinin çok ötesindeydi. Pek çok güzel anılarımız oldu. Mehmet ve kızı Merve elimizde büyüdü, ben kendimi onların manevi dedesi sayarım.

Geniş bir katılım vardı. Şunu açıklamak isterim. Rahmetli Mustafa Akkaya'nın üç oğlu ve iki kızı vardı. Rahmetli Mustafa Akkaya sağlığında hepsine arsa verdi, hepsi bir mahallede oturuyorlar. Eşi Durdu Akkaya (1935) Akyaka'nın en yaşlılarından halen sağ çocukları ve torunları ile bir arada yaşıyor. Ancak Hacı olarak bilinen İsmail Akkaya'nın ağabeyi Mestan Akkaya geçen yıl aramızdan ayrıldı. Yaklaşık bir hafta önce kızım Sibel ile Ayşe Anayı ziyaret etmiştim. Durdu teyzenin evinde tüm yakınları yanında koskoca Aşure kazanı kaynıyordu. Bu Akyaka'da bir gelenekti, eskiden Erendede mevkiinde yapılırmış, kazanla aşure kaynatılmasına ilk defa tanık oldum ve hiç unutmayacağım. Konya'da küçüklüğümde pekmez kaynatmalarını hatırladım. Ne mutlu Durdu ana ailenin ana atası tüm çocukları ve torunları çevresinde.

Murat'ın kız kardeşi Gül ve eşi ve bütün yeğenler, teyzesi Raziye ve eşi Fikret Kamit, Murat'ın Yenice'den halası ve eniştesi de oradaydı. Hemşerim Ilgın'lı İbrahim Şahin de orada organizasyona katkı sağlıyordu. Kuzenler Kader, Kıymet, Figen seçebildiklerim arasındaydı.

Son an beni haberdar eden Murat'ın otelini yöneten Maya Hanım & eşi, komşum Duygu Metin, oğlu Ahmet Metin birlikteydik. Bende onların dedeleri olarak komşum değerli insan Saadettin Tuncer ve eşi Serap Hanımı davet ettim, onun arabası ile katıldık. Törenin çok ani olmasına rağmen yemekler düzgündü. Her şey güzeldi.

Askere geleneksel kına yakıldı, müzik eşliğinden danslar halaylar çekildi. Ben de bir kadeh rakı bile aldım. Torunum saydığım Merve ile dans bile ettim. Yıllar önce Yenice gezisini hatırladım, Merve'nin ayağını yaraladığını hatırladım, esas dedeleri Mehmet Karadağ'ı hatırladım. Keşke bu töreni o da görseydi diye düşündün, O nu da rahmetle anıyorum.

Törenle askere uğurladığımız Mehmet inşallah askerlik hizmetini sağ salim tamamlar ve ailesine döner. Törenden bir kare baba Murat Karadağ ve yardımcıları eklendi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI