AKYAKA SİL BAŞTAN YENİLENİYOR

AKYAKA SİL BAŞTAN YENİLENİYOR

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Eski Akyaka Belediye Başkanı Sayın İsmail Akkaya’nın bu defa 31.03.2019 günü yapılan seçimle Ula Belediye Başkanı seçilmesi ile Akyaka sil baştan yenileniyor.

Yeni Belediye Başkanımız göreve geldiğinden çok kısa zaman sonra sadece bir ay gibi çok kısa süre sonra Mayıs 2019 ayında Akyaka’da çok hızlı bir yenilenme süreci başladı. Sahilde ana cadde olan Nergis sokakta ilk bomba patladı, 05 Mayıs 2019 günü cadde genişletme işi başladı. Bu sokakta evler 1975-1980 arası yapılmış Turgut Özal affı ile ruhsatları alınmış ancak daha sonra kabul edilen İmar planında önden yaklaşık 2 m civarında çekme ön görülmüş ve yıllarca bu gerçeklememişti.

Benim altında dükkân olan evim de bu sokakta idi. Başkanın daha önceden benimle görüşeceği haberini almıştım, ben onu ziyaret etmeden bir Pazar sabahı evimde beni ziyarete geldi. Sen kaleminle Akyaka’ya hizmet etmiş bir abimsin ölmeden bir sokağa ismini vermek isterim. Gerçekten İsmail Akkaya’yı 1977 yılından bu tarafa tanırım önce yazdığım gibi Babası Kör Mustafa Akkaya çok değer verdiğim bir kişiydi. Hatta Akyaka için bir kaynak kişiydi.

Ben gerçekten 1971 yılından bu yana politik olmayan tarafsız, bilimsel bir bakış açısı ile insan onuru ve haklarını en öne koyarak başta Konya, Akyaka, Muğla ve İstanbul Galata gazete ve dergilerinde yörenin kültürel değeri konusunda 48 yıllık yazı yazan biriyim.

Ama Sayın İsmail Akkaya’nın bu sözleri gururdan öte başımı döndürdü, tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Bunun ardından sözlü olarak benim evimin önündeki terk için sözlü anlaştık. Ertesi gün terk işlemi başladı. Banim batı tarafımdaki eski Hayri Baş’a ait köşede bu işlem önceden yapılmıştı. Benimle birlikte halen üç terk gerçekleşti. Daha ilerleri için tebligat yapıldığı bilgisini aldım. Böylece Akyaka şahane bir yola kavuşacak, Paris’te Şanzelize caddesi ne ise Akyaka’da Nergis Sokak (Gönlümde ileride İsmail Akkaya Caddesi) o olacak.

Nergis sokakta böyle bir ilke vesile olmak beni nasıl mutlu etti anlatamam, ama bundan önceleri de var. 1985’li yıllarda turizm patlamıştı, otel ve pansiyon yoktu. Bazı aileler evlerini pansiyon verip evi terk ediyorlardı. Evinde kalıp evinin alt ve üst katını pansiyona veren Bildirici ailesi de bir ilkti.. Pansiyonun adı da İDİMA idi. Bu tarihi ismi ilk kullanan bendim. İkinci olarak balıkçı teknesine aynı ismi ikinci olarak veren Sayın İsmail Akkaya idi.

Daha sonra bu sokakta ilk market benim zemin katta açıldı. Kiracım ise Başkanın yeğeni Murat Karadağ’dı. Marketin ismi Mevsim Market’ti. Evden markete çevirmek için Murat ile baş başa vererek, inanılmaz paralar harcanarak. Mevsim Market adres belirleme noktası oldu. Bir marka oldu.

Ula Belediye Başkanı Sayın İsmail Akkaya bir ay içinde çevremde şahsen benim aklımın alamayacağı işler yaptı. Akyaka’da ilk kamulaştırma yapan Sayın İsmail Akkaya deniz sahilinde olmayan yürüme bandını kayrak kaplatmıştı. Bu defa yıllar sonra bunların üstüne mermer taşlarla kaplama yaptırdı. Tabir caizse kendi rekorunu yeniledi.

Bu arada sahile inen kısa yolların kaplaması yenilendi. Gemilerin demir aldığı denize çıkan yolun iki yanını beton kaplattı. İki tarafı deniz bir tarafı gemiler en güzel gezi yeridir. Dökülen betonlar buraya çok ayrı bir güzellik kattı.

Ben bu yazımda sadece benim evimin ve gözümle seyrettiğim güzelleştirmeleri konu ettim. Benzer faaliyetlerin Akyaka’nın diğer köşelerinde de olduğunu biliyorum.

Bu işlerin yapımında büyük bir disiplin içinde çalışıldığını, çok güzel bir organizasyon sergilendiğini bir mühendis olarak hayretle izledim fotoğraflar çektim. Daha önce Ula Belediyesinin geniş makine parkı olduğunu tasavvur bile edemiyordum. Belediye Başkanı Sayın İsmail Akkaya ve yardımcısı Sayın Ali Şahin devamlı mahallemizde işlerin başındaydı.

Nergis Sokak sakini olarak kendilerini kutluyor, başarılı çalışmaların devam edeceğine inanıyorum. Tarihi ve Doğal güzellikleri ile dünyanın göz bebeği olan Akyaka’nın bütün bunlara değer olduğunu hatta bunların daha önceden yapılması gerektiğine inanıyorum. Çevremdeki kimselerin de yapılan hizmetlerden çok mutlu olduğunu da görüyor, hissediyorum.

Yazıma balkonumdan çekilmiş iki resim ekliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI