ARKEOLOG BİLİM İNSANI PROF. DR.SENCER ŞAHİN (1939-2014)

Sencer Şahin Akdeniz Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi idi. Ölümünden geç haberdar oldum. Kendisi İle tanışırdım

Sencer Şahin 1939 Elbistan doğumlu ve Konya Lisesi Mezunu idi. Hayat hikâyesi şöyle;

Prof. Dr. Sencer ŞAHİN, Akdeniz Üniversitesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü'nün kurucusu olup 1995-2006 yılları arasında aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmış, bölüm başkanlığı yapmış ve 2006 yılında emekli olmuştur. Bakanlığımız izinleri ile 2005 yılından bu yana Antalya İli ile Muğla Fethiye İlçesinde "Likya/Pamfilya Ulaşım Sistemlerinin Epigrafik ve Tarihi Coğrafik Açılardan Araştırılması" konulu yüzey araştırmasını yürütmüştür.

Stadiasmus Patarensis, Likya Eyaleti Roma Yolları isimli kitabı vardır

Prof. Dr. Sencer ŞAHİN 16.10.2014 tarihinde vefat etmiştir. 17.10.2014/Cuma günü Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi'nde saat 10.30'da düzenlenen törenin ardından Antalya İli, Döşemealtı İlçesi, Yukarı Karamanlı Mezarlığında defnedilmiştir.

Sencer Şahin tanışık olduğum bir Bilim Adamı ve Arkeolog idi. Kendisi ile 2004 yılında Efes'te yapılan Uluslararası "Qura Aquarum in Ephesus" toplantısında tanıştım. Bu arada bana Patara antik kenti Delikkemer su kemerinde bulunmuş olan yazıtı 2005 yılında Münih'te çıkan bir Almanca dergide yayınladığını söylemişti.

Toplantıdan sonra bunun çok önemli olduğunu bundan edinmek istediğimi yazdım. Cevabında uzun yıllar geçtiğini bir asistanını görevlendirdiğini sonuç alınınca bunu göndereceğini söyledi. Hakikaten gönderdi. Bu yazı Almanca olarak Web sitemde bulunmaktadır.

www.mehmetbildirici.com   Web 2014 Almanca 20.2.2015

Böylece bunu dijital ortama taşımakla hizmet ettiğime inanıyorum. Bir de iyi Almanca bilen birine bunu Türkçeye çevirse ne iyi olur.!!!!!!!

Bu arada kendisi de benim Web siteme girmiş, özellikle Konya Lisesi'nde eğitim aldığı öğretmenler hakkında bilgi aldığını, çok beğendiğini, bana yazdı. Bende çok mutlu oldum.

Büyük hizmetleri olan Prof. Dr. Sencer Şahin'in devamlı hatırlanması dileğiyle

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI