GÖKOVA DOĞUMLU BİR ŞAİR ÖZGÜL ABBAK VE ŞİİR KİTABI "SONBAHAR'DA HÜSRAN VAR

GÖKOVA DOĞUMLU BİR ŞAİR ÖZGÜL ABBAK VE ŞİİR KİTABI "SONBAHAR'DA HÜSRAN VAR 

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Özgül Abbak'ı yakın zamanda bana ev işlerinde yardımcı olan Emine Arı sayesinde tanıdım. Akyaka'da ve Gökova'da karşılıklı ziyaretler yaptık. Bana yukarıdaki şiir kitabını armağan etti. Bir çırpıda okudum beğendim. Bende sizlere bu güzel şiirleri okumalarını öneririm. Kitap İstanbul Fatih Tunç Yayıncılık basımı 2019, 125 sayfa

Önce kendisini tanıtmak isterim. Abbak 1957 Muğla Gökova köyünde doğdu. Ula Orta Okulunda, Muğla'da  Akşam Ticaret Lisesi'nde eğitim gördü.

Şiir yazmaya Ortaokul yıllarında başladı, 1976 yılında evlendi, üç çocuğu ve üç torunu oldu. Yıllar sonra çevresinin teşviki ile şiir yazmaya ve şiir kitabı çıkarmaya karar verdi.

Özgül'ün duygusal şiirleri, bestecilerin dikkatini çekti ve şiirleri bestelendi. Dört şiiri Cihangir Bostancı tarafından bestelendi. Bostancı bir kazada ölen Beyaz Kelebekler'de solistti, halen bestekâr, yazar, müzik adamıdır.

Özgül Abbak Gökova (Kozlukuyu) köyüne ilk yerleşen Yasakçı ailesine mensup, babası Şükrü Abbak Yerkesikli ağır vasıta sürücüsü, köyde müteşebbis bir kişiydi, annesi Tahsin Yasakçı'nın kızı Gülsiye Abbak'tır. Geniş Yasakçı ailesi Gökova'ya ilk yerleşen sülale olduğu kanısındayım.

Çocukluğu bugün SİT alanı olan ve arkaları kaya mezarlara dayanan yerlerde geçmiştir.

Yazıma bir şiiri ve kitabının kapağı eklenmiştir.

BENİM YORUMUM

1996 yılından beri bölgede araştırma yaparım, bu yöreden çıkmış insanları tanımaya çalışırım. Ama yıllar sonra Gökova Kozlukuyu'da antik İdyma kenti Nekropolünde (kaya mezarlarda) çocukluğu geçmiş bir şair hanıma rastlayacağımı asla tahmin etmezdim. Üstelik bu şair hanım kitabı Kültür Bakanlığı denetiminden geçmiş, İstanbul'da basılmış, şiirlerinin bir kısmı Türk Müziği makamlarınca bestelenmiş olsun. Nitekim bu yıl Abbak İstanbul Kitap Fuarı'na katılmıştır. Kendisi gerek yayınevi ve gerekse Cihangir Bostancı, şiirlerine internet vasıtasıyla ulaştıklarını ulaşmışlardır.

Kendisini kutluyor, daha nice eserler vermesini diliyorum.

 

SONBAHARDA HÜSRAN VAR

Veda etti İlkbahar,

Hoş geldin sen Sonbahar,

Sarı sarı yapraklar,

Sardı beni acılar,

Sonbaharda hüsran var

 

 

Yüreğim söz dinlemez,

Biçareler hiç gülmez,

Güzel günlerde gelmez,

Sardı beni acılar,

Sonbaharda hüsran var,

YAZARIN DİĞER YAZILARI