KAPADOKYA'DAN DÜNYAYA YAYILAN BİR DİNİ IŞIK AYA YORGİ (SAİNT GEORGE) Ölümü 303

 

Bu yazımda da Anadolu coğrafyasından çıkıp tüm dünyaya (Hristiyan ve Müslümanlar) ışık saçmış bir azizden söz edeceğim..

Aya Yorgi (Grekçe), Saint George ya da Circis'in (Arapça) hayatı hakkında net bilgiler bulunmamakta daha ziyade dini geleneklere göre anlatılanlar yer almaktadır. Tek net bilginin Kapadokya'da doğduğu ve Hristiyanlığın yasaklandığı dönemde Roma İmparatoru Diocletianus tarafından şehit edildiğidir (martir).

Grek kaynaklarına göre Hristiyan bir ana babadan gelmektedir. Batı dünyasında ise GEORGE olarak isimlendirilir.

Arap ve İran kaynaklarına göre ismi Circus olup annesi Filistinli babası Kapadokyalı olarak kabul edilir ve Müslümanların sıkıştığında dua ettikleri kişi HIZIR'ın Aya Circis (Yorgi) olduğuna inanılır.

Aya Yorgi ya da Saint George her iki din ve Hıristiyanlığın tüm mezheplerinde çok önemli bir kişi olduğu açıktır.

İngiltere, İrlanda, Gürcistan (Georgia), Ethipodia'da (Habeşiştan) baş azizdir.

Başta İngiltere, Malta, bayraklarında ondan haçlar bulunmaktadır.

Daha önce incelediğimiz Aya Mama önemli bir azizdir. Ancak ismi daha sonra gelenlere konulmamıştır. Bunun yanında GEORGE ismine İngiliz krallarında ve Amerika Birleşik Devletleri başkanlarında bolca görülür.

Kiliselerde Aya Yorgi'nin at üzerinde bir dragonu (canavar) mızrakla öldürdüğü ikonalarda hep vardır.

İngiltere'de en büyük kilise Saint George adınadır. Türkiye'de adına kiliseler yapılmıştır. Bunların en önde geleni Büyükada'da Aya Yorgi kilisesidir. Bu gün Büyükada'da yaşayan Rumlar çok azdır. 24 Nisan ve 24 Eylül isim günlerinde büyük kısmı Müslüman buraya ziyarete giderler. Bir defa bende ziyaret ettim, 2 km kısım çok yokuştur. Buraya hep yazılı dilekler yazılarak çalılara iliştirilmiştir. Bir kaçını gördüm, iyi koca isteyenler, iş isteyenler çoğunluktaydı.

2013 yılında bir Avrupa gezisine katıldım. Prag kentini rehber gezdiriyor. Elinde zıpkınla dragon öldüren Aya Yorgi karşıma çıktı. Ben müdahale ettim, ben bu azizi tanıyorum, Kapadokyalı Aya Yogi dedim.

Sonuç olarak Filistin'de olan Circus ya da Hızır ile Aya Yorgi'nin farklı kişi olabileceğine inanıyorum. Daha iler araştırmaların bu konuyu aydınlatacağına inanıyorum.

Araştırınca inançların ve dinlerin birbirini nasıl etkilediği görülecektir.

Yazımın sonuna Aya Yorgi'in dragonu öldüren ikonosu ve Büyükada Aya Yorgi Dilek kilisesi ve Prag'daki heykeli eklenmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI