KONYA VE ÇEVRESİ HAKKINDA TARİHİ BİLGİLER VEREN SİCİLYALI TARİHÇİ

KONYA VE ÇEVRESİ HAKKINDA TARİHİ BİLGİLER VEREN SİCİLYALI TARİHÇİ

 

DIODORUS SICILUS (M.Ö 90-30)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

İlk çağda Tarihin Babası kabul edilen HERODOT dışında da tarih yazarları vardır. Bunlar yaşadığı devirleri anlatan tarih yazıcılarıdır. Yaşadığı devirleri anlatan önemli eserlerdir.

 

Bu yazımda Sicilya Adası doğumlu eski Yunanlı bir yazar DIODORUS konu edilecektir. Diodorus'un tek bir kitabı bilinmektedir. BIBLIOTHECA HISTORIA (Türkçe tarih Kitaplığı- Historical Library).

 

Kitap üç bölümden oluşmaktadır. İlki mitolojik çağlarlardan Truva'nın yıkılışına kadar, diğeri ise Truva'dan Büyük İskender'in ölümüne kadar üçüncü kısım kendi zamanlarına aittir.

 

Dıodoross'un kitabında Anadolu Karaman ve Bozkır'da bulunan antik kentlerine ışık tutan bilgiler yer almaktadır.

 

Büyük İskender henüz sağ iken onun Anadolu'ya atadığı bir vali Isauralılar tarafından pusuya düşürülüp öldürülür. Isauralılar Bozkır, Hadim ve Ermenek civarında yaşayan savaşçı ve Anadolu'da yerli bir kavim idi. Bu seferde iki kent kuşatıldı.

 

İskender'n komutanlarından PERDIKKAS tarafından Laranda (Bugün Karaman) ilk hücumda alındı. Halkın pek çoğu kılıçtan geçirildi ve çoğu da esir edilmişti. Laranda kenti yerle bir edilmişti. İsaurialıların kenti ISAURA güçlü Surlarla çevrilmiş ve yiğit savaşçılarla korunuyordu. Bu kent halen Konya Bozkır yolunda Bozkır'a varmadan ZENGİBAR kalesi olarak bilinir. Bir ören yeridir. Onlar iki gün boyunca mücadele ettiler ve adamların çoğunu kayıp ettiler. Büyük kayıplara rağmen cesaretle ölüme gidiyorlar ve dayanmaya çalışıyorlardı. Üçüncü gün birçoğu kılıçtan geçirilmişti. Perdikkas'ın askerleri de birçok kayıplar vermişti. Kalabalık bir ordu karşısında çok az kalan askerlerle şehirlerini koruyamayacaklarını anlayan İsaurianlar ŞEREFSİZ BİR ÖLÜM YERİNE ŞEREFLİ BİR ÖLÜMÜ TERCİH ETTİLER. Önce kadın ve çocuklarını evlerine kapattılar ve ateşe verdiler. Sonra hazinelerini ateşin ortasına attılar. Bu durumu gören Peridikkas'ın askerleri silahlarını alarak şehre hücum ettiler. Fakat surları koruyan askerler tarafından geri püskürtüldüler. Peridikkas'ın kaybı çok büyük oldu. Bu sırada İsaurianlar alevlere atlayarak kendilerini yaktılar ve kül oldular. Gün doğunca Peridikkas'ın askerleri şehri yağma ettiler. Ateş söndükten sonrada bol miktarda gümüş ve altın topladılar."

 

Bugün de iyi incelendiğinde Ermenek, Bozkırda Müslüman Türk olarak hayatını sürdüren pek çok yurttaşımız bu kavimdendir. Evet biz Türkler Orta Asya'dan geldik, ama hepimiz değil, Anadolu boş bir ülke değildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI