MESLEK HAYATIMIN EN BAŞARILI VE YOĞUN YILI 1994 İDİ

MESLEK HAYATIMIN EN BAŞARILI VE YOĞUN YILI 1994 İDİ

 

MEHMET BİLDİRİCİ

O yıl henüz emekli olmamış Konya'da DSİ IV Müdürlüğünde çalışıyordum. Pek fazla iş yoğunluğu yoktu. 1988 yılında Kamu Personeli İngilizce sınavını kazanmış, hem maaşıma ek ödeme gelmiş hem de İngilizce kitapları anlar hale gelebilmiştim, emekli olmam içinde zorunlu çalışmalıydım, o halde kendime ek işler bulmalıyım diye düşünmeye başladım.

Bu fırsat 1991 yılında ortaya çıktı. DSİ Genel Müdürlüğü Türkiye'deki Tarihi Su yapıları konusunda çalışma istiyordu.

1991 yılında Genel Müdürlüğün, Bölgeden istenen bilgileri toplamak görevi bana verildi. Ben bu işi bir başlangıç kabul ettim. Bu arada bir konuda yoğunlaşmaya karar verdim. Tarihi çok seviyordum, İnşaat Mühendisi idim, üstelik Su Konusunda büyük deneyimi ve imkânları olan bir kamu kuruluşunda çalışıyordum. O zaman;

KONU TARİHİ SU YAPILARI OLMALIYDI. Bu benim hayatımda önemli bir dönüm noktası oldu. Sonra Bölge Müdürüm Feyyaz Akalın ile görüştüm, düşüncelerimi aktardım bana tam destek verdi. Bu işe koyuldum. Kendisine şükran borçluyum.

Nihayet kendimi çok şanslı saydığım 1994 yılına girdik

1.- üzerinde 3 yıl gece gündüz çalıştığım "KONYA TARİHİ SU YAPILARI" isimli kitabım DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Bu benim için hayal bile edemediğim bir başarıydı. DSİ Genel Müdürlüğünün Kuruluşunun 40 yıl Anısına yayınlanan 4 kitaptan biriydi

2. 12. Nisan 1994 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü'nün Kırkıncı yıl onuruna düzenlenen SU VE TOPRAK KAYNAKLARI SEMPOZYUMUNA katıldım. Sabah Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konuşmacı olduğu ilk günkü oturumda Tarihi Su Yapıları Konuşmacısından biri bendim. Diğer ikisi Prof. Dr. Kazım Çeçen ve Prof. Dr. Ünal Öziş idi.

3. Yayınlanan kitabım, üniversitelere, kamu kurumlarına dağıtılmış, 50 adedi de bana teslim edilmişti. Ankara'dan ve bu konuda çalışanlarla tanıştım, kitabım bir yıl boyunca Genel Müdürlük Vitrininde bulundu.

4. Sayın Genel Müdür Raif Özenci tarafından tüm Türkiye de geçerli olmak üzere görevlendirilmiştim.

Son olarak beni son derece duygulandıran bir olaya yer vereceğim. Sempozyuma katılan Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Altay Birand'ın 30.04.1994 tarihli DSİ Genel Müdürü Sayın Özden Bilen'e yazdığı mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu mektup aynı yıl yayınlanan DSİ Bülteni kapağında da yer almıştır. Şöyle

Sayın Özden Bilen-DSİ Genel Müdürü

Devlet Su İşlerinin 40. Kuruluş Yılı için hazırlanan Sempozyumda sunulacak olan tebliğleri içeren Sempozyum ciltlerini,

Ayrıca yurdumuzun çeşitli yörelerindeki tarihi su yapılarını anlatan ciltleri aldım ve inceledim. Devamla yurdumuzun çeşitli bölgelerdeki tarihi su yapılarını inceleyerek belgeleyen ve dolayısıyla Anadolu'muzun geçmiş devir uygarlıklarını ortaya koyan kıymetli mensuplarınız ile bu mensupları teşvik eden amirlerini de ayrı bir sevinç ve kıvançla kutlarım.

DSİ Genel Müdürü olarak görev yapan şahsınızda yaptığım bu kutlamaların katkıda bulunan mensuplarınıza uygun görülecek şekilde iletilmesini rica ederim.

Prof. Dr. Altay Birand-Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı

Bu arada Prof. Dr. Altay Birand'ın ODTÜ de öğretim üyesi olarak Geoteknik konusunda uzman olduğu, çeşitli yayınlarının bulunduğu ve Ocak 1992-Ağustos 1994 tarihleri arasında Müsteşar olduğu bilinmektedir.

Bu mesaj uygun şekilde Genel Müdür tarafından Bölgelere gönderilmiştir. Uygun şekilde bana da tebliğ edilmeli ve kutlanmalıydı Mesaj incelendiğinde isimler yoktur. Ancak iki bölgeden kitap yayınlanmıştır. Konya ve Antalya bunların müellifleri ve bölge Müdürleri vardır. BENİM YAZDIĞIM ESER DOLAYISIYLA BÖLGE MÜDÜRÜM DE KUTLANIYORDU... Bölge de beni kutlamalıydı

Ama öyle olmadı bütün çabalarıma ve yazdığım dileklere rağmen yerine gelmedi, bunu buruk bir sevinç olarak karşıladım.

Kitabımın yayını ile eşsiz bir ilgi görmenin yanında hak etmediğim bir karşı tavırla da karşılaştım. Bir Bölge Başmühendisinin kitabının Genel Müdürlük tarafından yayınlanması ne duyulmuş ve ne de görülmüştü. Bu da normaldi

Ayrıca büyük bir şansızlığım bana bu onuru kazanmamı sağlayan görevlendiren DSİ Konya IV Bölge Müdürü Feyyaz Akalın, Sayın DSİ Genel Müdürü Raif Özenci, Sayın Müsteşar Altay Birand 1994 yılında kısa sürede emekliye ayrıldılar.

 Çalışma olanağım kalmamıştı. 1995 yılı sonunda isteyerek emekli oldum..

Öyle ilginç bir konu seçtiğimi kabul ediyor kendimi şanslı kabul ediyor, bugün bile kendi imkânlarımla çalışmamı sürdürüyorum. Şu farkla ki arazi çalışmaları yapamıyor ama bilgisayar başında aynı enerjimle devam ediyorum.

Saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI