ROMA İMPARATORU CLADIUS (41-54)

ROMA İMPARATORU CLADIUS (41-54)

 

MEHMET BİLDİRİCİ

Bir önceki yazımda Cladius ve ailesi hakkında bilgiler verilmişti. Bu yazıda kendisi incelenecektir.

Babaannesi Augustus'us ikinci eşi Livia'nın eski eşinden ikinci oğlu Drusus, annesi ise Anadolu'yu Roma adına yöneten ve Augustus'a Actium savaşında (M.Ö 30) yenilen Mark Antonius'un kızı Antonina, dede tarafı Cladius ailesidir.

Cladius M.Ö 10 yılında Lugdunum kentinde (Avusturya) doğmuş, Roma doğumlu olmayan ilk imparatordur. Dördüncü Roma İmparatorudur (41-54).

Cladius sağlık sorunları olan konuşması problemli, kısmen içine kapanık biridir. Bu yüzden babaannesi Livia ve ailesi tarafından ciddiye alınmamış ve rahat bir yaşantısı olmuştur.

Kendisini tarih yazımına vermiştir. İki eseri vardır. Kartaca Tarihi ve Etruria (Etrüsk) tarihidir. Etrüskler birinci yüzyılda ortadan kaybolmak üzeredir, ama hala Etrüsk dilini konuşanlar vardır. Cladius bunlarla görüşür ve onlar hakkında bilgiler toplar, dillerini öğrenir. İkincisi Roma ile büyük savaşlar yapmış Kartacalılar (Tunus) gizemli bir konudur. Bunu araştırır. Aile fertleri iktidar kavgası yaparken bu eserleri dünyaya kazandırır. Değerli bir tarihçidir.

Kendinden önceki üçüncü İmparator Caligula (37-41) bir isyan sonu öldürülür. İsyancılar bir imparator ararlar akla gelen isim Cladius'tur. Cladius istemez direnir, ama sonunda istemeyerek kabul eder.

41-54 yılları arasında beklenmedik şekilde çok büyük işler başarır, devlette düzeni ve adaleti sağlar, İngiltere fetih edilir ve Roma'ya bağlanır.

Çok önemli ve zamanın en büyük mühendislik eserleri gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları şöyledir.

-OSTIA Limanı: Roma'ya yaklaşık 18 km, Roma'nın buğday ihtiyacı Mısır'dan buraya getirilir. Gemiler eski limana yanaşamadığında büyük kıtlıklar meydana geliyordu.

-Fucio Gölünü Kuruttu: Fucio Gölü bir bataklık oluşturuyordu, binlerce kişi çalıştılarak bataklığı kuruttu, Bu eserde tarihte ki mühendislik harikalarından biridir. Çok büyük bir projedir.

-Roma'ya su getiren 7 suyolu ve su kemeri varken ihtiyaç üzerine iki suyolu daha yaptırdı.

-Roma'ya gelen Appia kara yolunu yaptırdı.

Bir köşede tarih yazmanı olan hastalıklı birinin istemeyerek imparator olunca başardığı bu işler inanılmazdır. Hepsi mühendislik harikalarıdır.

Cladius 4 defa evlenmiştir. İlk ikisi imparator olmadan öncedir. İlk eşi ETRÜSK kökenli Plautia ve ikincisi Paetina olup bunlardan çocuğu yoktur.

Cladius kadınlar yönünden çok şansızdır. İmparator olduktan sonra üçüncü olarak Messalina (17-48) ile evlenmiştir. Messalina tarihte en önde gelen fahişelerden biridir. Cladius'u başka erkeklerle seks partileri yaparak aldatmıştır. İmparator bunları biliyor mu idi? Sonunda 48 yılında idam edilmiştir. Bir oğlu Britanicus ve bir kızı oluyor.

Dördüncü ve son evliliğini yeğeni Germanius'un kızı Agrippina ile yapıyor.

Önceki evliliklerinden Cladius'un Britannicus adlı oğlu (annesi Messalina) ve Agrippina'nın Neron adlı üç yaş daha büyük oğulları vardır.

Agrippina kendi oğlunu imparator yaptırmak için eşi Cladius'u zehirletmiştir. Onun yerine gelen eşinin oğlu NERON'dur. Bu ise Roma'yı yaktığı iddia edilen İmparator Neron'dur. (54-68). Cladius öldükten sonra tanrılaştırılmıştır. Bir defa ciddi hastalanmış, Kos (Istanköy) bir hekim tarafından tedavi edilmiştir.

İmparatorun Konya (Iconium) tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Örnek olarak bölgede daha önce Ilgın ve Sarayönü Ladik kentleri Konya'dan daha kalabalık kentlerdi, Roma'nın gelişi ile bölgede yeni kentler kurulmuş ve daha önceleri çok basit bir yerleşim yeri olan Iconium (Konya) bölgenin merkezi olacak şekilde surları ve binalarla süslenmiş bölgenin merkezi bir kent haline gelmeye başlamıştır. Ben bunun Cladius döneminde başladığını kabul ediyorum. Ama bununla ilgili tek belge Iconium ve Ladik gibi bölgedeki kentlerin başına imparatorun isimlerinin eklenmesidir. Cladiconium, bugünkü Türkçe ile Cladius'un Konyası. Burada imparatorun katkısı nedir. Ama hala net bir kanaate ulaşamadım.

 

Bunun için Amerikalı yazar Robert Graves'in (1895-1985) Türkiye İş Bankası yayını iki tuğla gibi kalın kitaplarını okudum. Kitaplar Ben Cladius ve Tanrı Cladius. Kitaplar imparatorun ağzı ile yazılmıştır. Çok tarihi bilgiler aldım, çok akıcıydı, ama Cladius'un Konya'nın kuruluşuna katkısını çözemedim.

İmparatorun bir resmi yazıya eklenmiştir. 

 

Ek alanı

YAZARIN DİĞER YAZILARI