SELEFKOS KRALLARI VE ONLAR TARAFINDAN ANADOLU'DA KURULAN KENTLER II

SELEFKOS KRALLARI VE ONLAR TARAFINDAN ANADOLU'DA KURULAN KENTLER II

 

MEHMET BİLDİRİCİ

 

Büyük İskender'in M.Ö 323 yılında Babil kentinde ölümü üzerine Makedonya'dan Mısır'a, İran ve Hindistan'a uzanan zamanın en büyük imparatorluğu generalleri arasında bölünmüştür, Anadolu'nun güneyini ve büyük bir coğrafyayı kaplayan başkenti ANTAKYA olan kısmı İskender'in komutanlarından Seleucos Nicator (M.Ö 358-281yetmiş yedi yaşında) tarafından SELEUCOS krallığı olarak kurulmuştur. Seleucos (Selefkos) Makedonya doğumlu ve İskender'den iki yaş da büyüktür. İskender'in özellikle Hindistan seferinde başarıları ile öne çıkmıştır.

Selefkos Kralları tarafından bir kısmı Anadolu'da bir kısmı imparatorluğun kapsadığı büyük coğrafyada pek çok ANTIOCHEIA kentleri kurulmuştur. Bunlar önceki yazıda liste olarak verilmiştir..

Bunlar dışında Kral I Selefkos Nikator tarafından

9 adet SELEUCEIA isimli kent kurulmuştur. Bunlar

1.SELEUCEIA PIERIA: Antakya deniz kenarı, Musa dağı eteğinde ilk başkent, M.Ö 300 yıllarında kurulmuştur, daha sonra Roma döneminde yaptırılmış harika Titüs su tüneli vardır. Kent terkedilmiştir.

2.SİLİFKE Mersin ilçesi M.Ö 300 yıllarında kurulan ve Kralın ismini taşıyan büyük bir ilçedir. Bugün Kralın ismini taşımaktadır

3.SELEUCEIA PSIDYA Isparta Atabey yakınında harabe halindedir.

4. SELEUCEIA (LYRBE) Antalya Manavgat ilçesi harabe halindedir.

5. SELEUCEIA MESOPOTAMIA BİRECİK-ŞANLIURFA

6. LYRBE- SİDE YAKININDA

Diğer üç kent Anadolu dışındadır.

7.SELEUCEIA MARGIANA İRAN

8. SELEICEIA IRAK DİCLE NEHRİ KIYISINDA IRAK

9.BELUS SURIYE

HANEDANIN KADIN ÜYELERİ HAKKINDA KURULANLAR İSE: Bunların kimlerin eşi ve annesi olduğu daha önce açıklanmıştır

LAODICEIA isimli 5 kent kurulduğu bilinmektedir.

1.LAODICEIA AD LYCUM DENİZLİ Çok Büyük Antik Kent kazı çalışmaları devam etmektedir. Pamukkale'ye yakındır. Çift Taş borulu antik su sistemi vardır.

2.LAODICEIA Konya Sarayönü Ladik, halen çok önemli yaşanan bir yerleşim yeridir.

Web Sitemde bu konuda geniş vilgiler vardır

LAODICEIA SURİYE LAZKİYE LATAKIA ŞAM'IN 320 km kuzeyinde

Diğer iki Laodecia kent tespit edilememiştir. Samsun ilçesi Lâdik Pontus Kralları tarafında kurulmuş bu listeye alınmamıştır.

KRALİÇE APAMA ADINA KENTLER

Önceki yazıda açıklandığı gibi Kraliçe APAMA Selefkos Kralı Selefkos Nikator'un eşidir. Büyük İskender hayatta iken M.Ö 324 yılında Pers kökenli Apama ile evlenmiş olup ikinci kral Antiokhos'un annesidir. Pers (İran) Sogdiana Eyaletinden Spitamenos'un kızıdır. Büyük İskender çok geniş coğrafyada çok çeşitli etnik gruplarla karşılaşmış, onlarla kaynaşmak istemiştir. Kendisi de böyle bir kızla evlenmiş bu aynı zamanda büyük bir muhalefet ortaya çıkarmıştır.

1.APAMAKIBOTOS AFYON DİNAR

Bu kentte M.Ö 188 yılında Apama Barış anlaşması yapılmış, Roma ilk defa Anadolu'da etkili olmuş, Bergama ve Rodos sınırları Anadolu'da belirlenmiştir. Zamanın çok önemli bir kenti imiş, bu gün terk edilmiş durumdadır. Kazı yapılmamıştır.

2. APAMA Şanlıurfa Birecik yakınında Keskince, terk edilmiş durumdadır. Zeugma kentinin karşı kıyısındadır.

3. APAMEA SURİYE M.Ö 300 Kuruluşu 13 yüzyıl terk edilmiş. Hama kenti yakınlarında

STRATONICEA,

Muğla Yatağan, Karia Bölgesinde çok önemli bir kenttir. Kazı çalışmaları devam etmekte kent ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Gerçek bir mermer kent görünümünde, Stratonice Selefkos Nikator ve oğlu ile evlenen Makedonya Kralının kızıdır.

STRATONICEA Lidya Manisa Kırkaağaç ilçesi Siledik yakınında terkedilmiş kent

Büyük İskender ve sonrasında devlet politikaları olarak kentler kurulmuştur. Biz Türkler 1071 de Anadolu'ya geldikten sonra yaşadığımız kentlerdir. Bir kısmı savaşlar ve depremler dolayısıyla terk edilmiştir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI