THEODORA (497-548)

İMPARATOR JUSTINIEN EŞİ EN BÜYÜK BİZANS İİMPATAORİÇESİ


 

MEHMET BİLDİRİCİ

Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında son bulduktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu (sonra Bizans olarak adlandırıldı) en parlak günlerini İmparator JUSTINIEN (İMP 527-565) döneminde yaşamıştır. Justinien pek çok imar işlerini gerçekleştirmiş, O güne kadar dünyanın tek kubbeli  ve büyük yapısı AYA SOFYA yaptırmıştır..

Jüstinien'in yanında yer alan kadın THEODORA'dır. Theodora'ın önceki hayatı konusunda çok çelişkili bilgiler gelmektedir. Döneminin en büyük tarihçisi Procopius'e  (500-565) göre Theodora toplumun alt kesiminden bir ayı terbiyecisinin kızıdır. İstanbul'da doğduğu sanılmaktadır. Theodora sokakta yaşayan fahişelik yapan biridir. İmparatorun dikkatini ve ilgisini çekmiş 525 yılında onunla evlenmeyi başarmıştır. Daha sonra 527 yılında Jüstinien'in yanında İmparatoriçe (Augusta) olarak taç giymiş, devlet işlerinde en büyük yardımcısı olmuştur.

532 yılında İstanbul Hipodrom'da (Sultanahmet Camii önü) İmparatora karşı çok büyük bir isyan çıkmış, imparatorun yardımcıları kaçmasını önermiştir. İmparator tam saraydan kaçacakken Theodora kaçmaması ve direnmesi için onu ikna etmiş, imparatorun ve devletin yıkılmasını önlemiştir.

Theodora 548 yılında kanserden ölmüş ve Bugün yerinde Fatih Camii olan 12 Apostol kilisesine gömülmüştür. Buradan çıkarılan bazı lahitler Arkeoloji Müzesi'ndedir. Theodora'nın lahdi kayıptır.

Ölümüne kadar kilisenin başında olmuş, kadın hakları konusunda çaba sarf etmiştir.

Theodra & Justinien dönemi Bizans'ın son parlak dönemidir. İstanbul zamanında dünyada en önemli kent olmuştur.

Ama bu parlak dönem İLK ÇAĞ'ın sonu olmuştur.

Yazıya İmparator ve Theodora'nın ve Theodora'nın İtalya'da Ravenna kilisesinde bulunan mozaiği eklenmiştir.

AÇIKLAMA

Ben Devrim Gazetesi Başyazarı ve Sahibi Ünal Türkeş (1943-2017) ile tanışmış ve 1996 yılından bu yana köşe yazılarım çıkmıştır.

İlk defa 1975 yılında Akyaka'ya gelmiş 1985 yılında halen içinde oturduğum evimi almış bulunuyorum. 1996 yılından bu yana Idima & Akyaka tarihi geçmişini araştırmış bulunuyorum. Bu çabalarım 2019 yılında Ula Belediye Meclisi kararı ile evimin arka sokağına Mehmet Bildirici Sokak olarak ismim verilmiştir.

Akyaka'da yaşadığım bu süreçte çok önemli bir şeyin farkına vardım. Karia, Ege bölgesi ve tüm Anadolu'nun ilk çağda çok zengin bir tarihi olduğunun farkına vardım. Bunların bazıları bildiğim ünlülerdi, ismini duymadığım bazı kişilerin batı dünyasında çok iz bırakmış kişiler olduğunu gördüm.

2016 yılında bu yana bu kişilerin hayat hikâyelerini çıkarmaya daha doğrusu özetlemeye çalıştım.

Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan önce yaşayan 70 kişi

Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan sonra Bizans İmparatoru Jüstinen dönemine kadar yaşayan 45 kişi özetlenmiştir.

Beş yıl süren bu çalışmamı bu yazı ile tamamlamış bulunuyorum ve bununla kültüre önemli bir katkıda bulunduğuma inanıyorum. Devrim Gazetesine genel kültür konularında yazılarımla devam edeceğim. Saygılarımla

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI