MÜZELERİN GİZLİ KAPILARINI AÇIN SAYGIYI , KÜLTÜRÜ, TARİHİ ÖĞRENİN.

 MÜZELERİN GİZLİ KAPILARINI AÇIN  SAYGIYI , KÜLTÜRÜ, TARİHİ  ÖĞRENİN.

Heyecan dolu anlar bunlar. Tarihin içinde koşan çocuklar görün!!! Sevinçler yaşayın!!. Haydi hep birlikte söyleyelim tarihimiz, geçmişimiz bize derin anılar, uygarlıklar bırakırken, bizim sevinç duyduğumuz, buluştuğumuz tarihin içindeki bin bir sedası ile bekleyen  hazine parçaları ile gözlerimiz kamaşıyor.

Nasıl heyecan duymazsınız? Tarihin tam da koynunda, koyu gölgesinde  günlerce ya da saatler boyu  vakit geçirebilirsiniz.

Tarihin gizli parçalarını gün ışığına çıkarmak için güneşin bağrında alabildiğince çalışan, emek veren kazı heyeti vardır. Bilim insanları o heyecanın doruklarında bir tarihin daha gün yüzüne çıkması için çalışırlar.

18 Mayıs Müzeler haftası. Aslında başlığı şöyle koymak istemiştim:  Müzeler Haftası’nda hala neyi bekliyoruz? Muğla’nın güzel eserlerini müze galeri binasına yakışır bir yeri  heyecan içinde merak ediyoruz,  bir “müze binası” istiyoruz.

Hatta bu bina dünya standartlarına cevap verecek,  Avrupa statüsünde bir müze binası olmalıdır. Çağdaş değerleri geleceğe taşıyacak,  büyüleyici, çekici.

Muğla’ya telefon açtım. Müze haftası var mı diye?  Stratonikeia antik kentinde Yatağanlı  öğrenci grubu  ile orada tarih buluşması gerçekleşecekmiş.

Osman Hamdi bey Müzesi’ni gezeceklerdir umarım, ilk müzeci Osman Hamdi bey’dir.

Müzeler Haftası’nda ben Muğla içindeki müze bölümlerimizin dolup taşmasını istiyorum. Şimdi yine sıralamayacağım Muğla müze bölümlerini.. Çünkü defalarca sosyal medya sayfamdan  sık sık dile getirmekte ,notlar düşmekteyim.

 Muğla Müze Müdürlüğü bahçesindeki  avlunun,  taşların , dut ağacının bile sevinci bir hayli çoktur, dokunun.

Dokunun, yaşamınızın bir parçası yapın. Müzeleri sevin!!!. Tarihinize sahip çıkın.  Avluya gidin oturun dinlenin.  İçerideki heyecanları biriktirin. Dinleyin. Sizi çağırıyor!!!

Müzeler hayatınızın ilgi alanından  tamamen çıkmış.  Gezin, dokunun, korkmayın sizi daha çok içine çekecek, belki de hayatınızın en önemli bir parçası haline gelecektir. Hayatınızı değiştirecektir, inanın.

Okullar öğrencilerini götürsün.  Hatta resim, kompozisyon çalışmaları yaptırsın. Müzeleri tanıtsın.

Çocuklar dokunmayın eserlere!!! Lütfen  demeyin ,  onlara nasıl dokunup,  öğrenecekler öğretelim.

Dedim ya bir müze binasına kavuşursak bir gün. En çok heyecanı ben duyuyorum. Yerli yabancı pek çok turist organize edilebilir, şehrimizi ve tarihimizi daha bilinçle geleceğe, dünyaya  aktarabiliriz.

Muğla içinde müze hayatı 1992 de var olmaya başladı. Sanat tarihçi bir arkeolog atandı , derken  giderek dalında çalışanlar.

Muğla’daki müzelerin hayata  geçmesinde, tanıtılmasında veya oluşturulmasında  çok çalıştığı için ve işini severek,  heyecanla yaptığı için olsa gerek pek sahip çıkmadık,  şu anda kendi bünyemizde artık bulunmayan sevgili Şevki Bardakçı’nın emekleri, heyecanı çoktur. Muğla’ya müzelerimizi katmıştır. Yıllardır müzelerin heyecanı ile iç içe yaşıyorum, izliyorum. Ama öylesi kendi mesleğini buluşturan bir arkeolog arkadaşımızın çalışmalarına  ve kamuyu oluşturmasına bir daha kolay  tanık olmadım.

Şimdi içinde heyecanlı arkeolog arkadaşlarımız  var, var tabii…

Müzeler ve arkeologlar Kültür veTabiat Varlıkları gün ışığına çıkacak sayısız uygarlığın bilimsel rölöve kazı çalışmalarına daha çok kaynak ve bütçe ayrılmalıdır.

Tarihi ören yerlerinin bakımı, onarımı konusunda daha duyarlı olunmalıdır.  Kazı Başkanı bilim insanlarımızı  tanıyalım. Tarihin derinliğinde,  koyu gölgesinde,  koynunda çalışanlar hepsine sevgilerimi , selamlarımı iletiyorum.

Bilimsel içerikli tarihe saygılı çalışmalar daha çok hissedilmelidir. Öncelikle müzeler klasik devlet kurumu anlayışından çıkıp aktif ve hareketli , toplumsal hareketlerle buluşan, kamuoyu oluşturulan bir tempoda götürülmelidir.

Müzeleri  tanıtmaktan , konuşmaktan, gezmekten çekinmeyin.  Müzelere hayat verelim. Gelip sizin geçmişin ayak izlerinin üstünden parmak uçlarında geçsinler, balonlarınızı getirin avluya. Ya da bir uçurtmayı gökkuşağı ipinde bırakın.

Müzelerin gizli basamaklarından doruklarına dek çıkın. Güneşe çıkacak,  elinizle bir selam vereceksiniz.

Eserlerin korunmasının önemi nedir? Tarih niçin bizim ışığımızdır? Bugüne dek niçin  pek çok tarihi uygarlığımız kendi topraklarından kopartılarak kaçırılmıştır? Ya da niçin geri alma mücadelemiz yetersiz kalıyor?  Bunlar sürekli öğretilmelidir.

Şimdi  haber olarak tasarıda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ayrılacağını ve Kültür  bölümünün  Milli Eğitimle, Turizmin ise ekonomi dalında birleştirilerek düşünüldüğünü dinledik.

Oysa ki,  Kültür bakanlığı ayrı bir bakanlık olarak kurulmalıdır. Ülkemiz uygarlıklar tarih çehresi ile çevrili ise o kadar kültürel değerlerimiz, etnoğrafyamız, tarihimiz başlı başına bir iş,  bilimsel kültürel bir bakanlık demektir.

Bütünleştirilmesi ne kadar etkin  olabilir ? Milli eğitimin eğitim politikaları ile iç içe olması yasal içinin doldurulması elbette önem taşıyacaktır.

Bütünleştirilirken asıl işlevinin içindeki pek çok kaynaşacak politikaları buluşturmak, hayata geçirmek, yasal desteklerle  daha çok yaşamsal bir yapılandırma  içinde olunmalıdır..

Yeni gelişmelerin umut verici, filiz verici oma dileğimle, Müzeler Haftası’nı kutluyorum.

                                                   

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sevgili Ünal ağabeyciğim. haberi

Sevgili Ünal ağabeyciğim.

Sevgili Ünal ağabeyciğim. Yarın seni hüzün ve gözümüz yaşlı uğurlayacağız . Daima kalbimizin baş köşesinde olacaksın. Belki daha çok koyacaktır, seni Devrim’de görmedikçe. Sanki orada oturuyor olacaksın, buruk kalacağız. Nabide hoşgeldin, derdin he ...
Sevgili Ünal ağabeyciğim.
KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA. haberi

KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA.

KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA. Ne zaman Köy Enstitüleri konuşulsa, durmam o yılları dillendirir, anılar, izler bulurum.Kitaplar, belgeler elde ederim. O günler. Sancısız yıllara dokunan bir büyük proje. Şöyle düşünüp tarihi! Hangi günle ...
KÖY ENSTİTÜLERİ' Nİ ANDIK 17 NİSAN’DA.
 haberi

KERİMOĞLU TÜRKÜSÜ EVİNİ KİLİT DEĞİL, ZİYARETE AÇMALIDIR. Şimdi bunu baştan aşağıya Kerimoğlu Türküsü nedir? Topluma nasıl mal olmuştur? Olayın yaşandığı yerdeki öykünün süreci, vuruluşu nedir? Bunları konuşacak değilim. Yazılarımda veya  hakkı ...
ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR. haberi

ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.

ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR. O gün cenaze töreninde İbrahim Türkeş konuşuyordu. İbrahim ağabey toprağı bol olsun, ruhu şad olsun. Makamlar, ünvanlar gelip geçicidir , Ünal Türkeş bu kubbede insan olarak hoş seda ...
ÜNAL TÜRKEŞ BU KUBBEDE İNSAN , HOŞ SADA OLARAK DAİMA ANILACAKTIR.
ÇANAKKALE 57. ALAY  VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.. haberi

ÇANAKKALE 57. ALAY VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM..

ÇANAKKALE 57. ALAY  VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.. Ürperten o yıllar ve Yarbay Mustafa Kemal... Bir cephe, bir sınır, bir ülke çizmeye kararlı idi. İnançlı... Dün akşam kitapta bir fotoğrafına rastladım. İlk defa gördüğüm bir ...
ÇANAKKALE 57. ALAY VE TÜM ŞEHİTLERİMİZ ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM..
ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ  İÇİN ÇAĞRIMIZDIR. haberi

ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ İÇİN ÇAĞRIMIZDIR.

ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ  İÇİN ÇAĞRIMIZDIR. Gelebilecek tüm sanatsever dostlarımızı  MEHMET ERBİL’in sergisine bekliyoruz. Cumartesi saat 11.00 de Konakaltı’nda. Sevgili Erbil Ankara’da yaşıyor. Kızının Muğla’da oturması nedeniyle Muğla’ ...
ÇİZGİLERLE MUĞLA SERGİSİ İÇİN ÇAĞRIMIZDIR.
MEHMET  ERBİL RESİM SERGİSİ  MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI. haberi

MEHMET ERBİL RESİM SERGİSİ MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI.

MEHMET  ERBİL RESİM SERGİSİ  MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI. Mehmet Erbil’le tanışmamız Hasanoğlan Köy Enstitüleri belgeleriyle başlar. Hasanoğla’nı gidip görmedim, isteğimdir muhakkak göreceğim. Yine tanışmamız Köy Enstitüleri ...
MEHMET ERBİL RESİM SERGİSİ MUĞLA ÇİZGİLERİ KÜLTÜR ŞENLİĞİ’NDE AÇILDI.
OKTAY EKİNCİ’YE,  ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM.   O ANI YAŞIYORUM. haberi

OKTAY EKİNCİ’YE, ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM. O ANI YAŞIYORUM.

OKTAY EKİNCİ’YE,  ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM.   O ANI YAŞIYORUM. Muğla’ya Emre Kongar geldi, kitaplarını imzaladı. Sizden en iyi dostumdur, diyerek söz etti. Muğla’ya Emre Kongar gelir de Oktay Ekinci’den bahsetmez mi? Ölüm anide ...
OKTAY EKİNCİ’YE, ÖLÜM YILDÖNÜMÜN GELDİ, 15 EKİM. O ANI YAŞIYORUM.
DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ  SENSİZ.  19 EKİM ,  58.YIL haberi

DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ SENSİZ. 19 EKİM , 58.YIL

Sevgili Ünal ağabeyciğim seni Melda ablanın yanına ışıkla, hüzünle uğurladık. Yalnızlığa alışamıyorum, demiştin. Hatıralarımız, fotoğraflarımız, arşivin belgelerin kaldı.  Bugün Devrim’de sensiz kaldık. Hayat işte. Ölüme yürüyen yol. Ebedi gidi ...
DEVRİM’İN YILDÖNÜMÜ BU KEZ SENSİZ. 19 EKİM , 58.YIL