“CENNET MUĞLA HEDEFTE BİR OYUN BİLE ÖNEMİ VAR...”

CENNET MUĞLA HEDEFTE

BİR OYUN BİLE ÖNEMİ VAR...”

“Kurdun, kuşun dili olsa gelecekler. Badem, sedir, fıstık, çam ağaçlarının ayakları olsa koşup

oy kullanacaklar. Sudaki balık, kovandaki arı, sahildeki köpek… Muğla'yı kaybetmemek için...

Dişlerini kıyılara geçirmiş kepçeleri durdurmak için...

Her bir oyun önemi var. Başlığa bakıp abartı sanmayın.

Dünyanın en güzel koylarına, eşsiz ormanlarına, havasına, suyuna sahip Muğla beton çetelerinin, rant vampirlerinin hedefinde...”

Böyle yazıyor Yeniçağ Yazarı, televizyon programcısı değerli dostum Tuncay Mollaveyisoğlu. Bana bu yazısını gönderme inceliğinde bulunmuş doğa dostu, kalemi kırılmaz gazeteci…

Bu düşüncelere katılmamak mümkün mü? Gerçekten de dünyanın en güzel yörelerinden birisidir Muğla’mız. Bodrum’u, Marmaris’i, Dalyan’ı, Göcek’i, Fethiye’yi, Datça’yı, İçmeler’i, Akyaka’yı dünyada tanımayan mı var? Ama bu cennet yörelere bizim gözümüzle bakmayanlar var. Nasıl mı?

Tuncay Mollaveyisoğlu’na kulak verelim:

AKP'nin kazanması halinde olacaklar için Okluk Koyu'ndaki korkunç örneğe bir bakınız...

Muğla'da çok ilginç bir süreç yaşanıyor... Muğla'yı işlenmemiş ham bir elmasa benzeten ve korumak için büyük çaba harcayan belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'e karşı AKP'nin kazanma olasılığı sıfırdı...

Ancak bu kritik günlerde iki "bağımsız" aday ortaya çıkıverdi.

 Biri Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, diğeri ise Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi.

Mehmet Kocadon önce CHP adayı olarak Muğla'yı istedi... Olmayınca yeniden Bodrum'da adaylaşma sürecine girdi... Bodrum da olmayınca bu kez bağımsız olarak yeniden Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne adaylığını koydu.

Kocadon'un da, Saatçi'nin de Büyükşehir Belediyesine seçilmesi olasılığı yok...

Peki neden aday oldular?

Onların alacağı her bir oyun AKP'ye yarayacağını bilmiyorlar mı?

AKP'nin, MHP dahil Osman Gürün'e gücü yetmiyor... Ancak oyların bölünmesi halinde şansları var... Bu kadar kritik bir seçimde, rantiyenin ittifakı Muğla'yı kazanırsa bunun sorumluluğunu nasıl taşıyacaklar? Kaybedeceklerini bildikleri halde AKP'nin değirmenine neden su taşıyorlar?

Evet, biz de soralım:  Kazanamayacağınız seçime aday olmanızın nedeni nedir? Bir insan kazanamayacağını bile bile neden aday olur, neden?

Nedeni belli… Muğla’yı AKP’ye teslim etmek… Ellerine bundan ne geçecek? Görünürde hiçbir şey… Peki insan hiçbir şey için, sırf bir intikam duygusuyla bunu yapar mı?

“Bilge insan örneği Muğlalılar, kentinize sahip çıkın, sandığa gidin. Senin her oyuna Milletin ittifakı kadar dilini bilmediğimiz canlıların, cennet doğanın, kutsal yaşam hakkının ihtiyacı var.”

Bu çağrıya yürekten katılıyoruz. Bu seçim, şu ya da bu kişiyi belediye başkanı seçme yarışı değildir. Bu seçim, bu güzelim şehrimizin ve ilçelerinin demokrat dokusunun bozulup bozulmaması için bir halkoylamasıdır. Bu dokunun bozulmaması, güzelim ormanlarımızın, dünyanın cenneti Gökova Körfezi’nin yapılaşmaya, yıkıma, dolayısıyla da ranta açılmaması için herkese rica ediyoruz: Mutlaka sandığa giderek oyunuzu CHP adaylarına verin. Verin ki rant için diş bileyenlerin hevesleri kursaklarında kalsın. Verin ki cennet yöremiz, en demokrat yaşanılan şehir olarak yine parmakla gösterilmeyi sürdürsün. 09.03.2019

Nuri Çelik

YAZARIN DİĞER YAZILARI