A.NESİN O ORANLARI NEREDEN BULDU?

          A.NESİN O ORANLARI NEREDEN BULDU?

Dünyada pek çok toplumda yazarların, filozofların toplumlarıyla ilgili akıllılık-aptallık söylemleri  vardır.

Kimileri kendi toplumlarının en akıllı kimilerinin de aptal olarak görmüştür.Ancak  bir toplumun varlık ve olaylara bakışıyla ilgili  küçük bir ip ucu verebilir bu  durum..

    A.Nesin şu  kadarımız akıllı şu kadarımız aptal derken bir bakış şeklini,kendi dünya görüşünü yansıtmağa çalışmıştır.B öyle bir varsayımı kanıtlayacak veriler yok ortada ama yine bir fikir üretilebilir bu bakıştan..Örneğin felsefede Fransızlar için romantik.almanlar için akıllı İngilizler için de empirik  yani deneyci olarak bir yargı bulunmaktadır.Bu bakışları kanıtlamak için kullanılabilecek  epey örnekler de vardır.

Örneğin biz Bakanın yurtları övmekle kime yanıt verdiğini düşünüyor acaba?de bir birinci ligi maçını izleseniz siz de acaba biz böylemiyiz deme noktasına gelirsiniz..

TRT'nin spor kanalında haftada birkaç kez verilen birinci lig maçlarında  seyircilerin nasıl aptal yerine konduğunu görebilirsiniz.Atatürkün zeki olmasını istediği o sporcuların  zekalarını nasıl bizi kandırmak için kullandıklarına binlerce kez tanık olabilirsiniz.

Örneğin bir sporcu topu kaybettiğini anlayınca hemen numaraya kalkışmaktadır.bir yerine dokunmakla kendini top gibi yuvarlayabilmektedir.

O dokunuşun kendini yuvarlamak için yeterli olmadığını görüyorsunuz.

Ama o önce hakemleri kandırmak sonra da izleyicileri kandırmak için akıl almaz numaralar yapar.Örneğin yere düşerken başını tutuyor yerde kıvranırken belini tutuyor üstelik birkaç kez takla atarak numarasını kanıtlamağa çalışıyor.

Hele ligin ikinci-üçüncü haftasında olsa gerek bir topçu taç çizgisinin kenarında düşüyor ama yuvarlanırken sahanı dışına çıktığını anlayınca nasıl da hemen  tekrar saha içine yuvarlanıyor.yata öldüm bittim diyerek  yerleri yumruk atan bir topçu nasıl birden aslan kesilip  hızla topun arkasına dalıyor..Bunlar ne ?Bunlar seyircileri aptal yerine koymak örnekleridir sadece.Üstelik buna ses çıkan sadece H  .ULUÇ oluyor,Öteki görevlilerden tıs çıkmıyor nedense

  Son günlerde yaşanılan YURT tartışmalarında ilgili bakan ne diyor;Yurtlar en modern otel zincirleri ile yarışır nitelikli ,adeta iftihar tablosu.." Durum bu olunca bakana göre yurtlarla ilgili söylentiler olayı İSTİSMAR olarak göstermektedir karşıtlar

Oysa yurt kavgalarında kimse  var olan yurtların eksikliklerinden söz etmiyor.Sadece söylenen. yeterince var olmadığı konusudur.

Bunu söylemek neden istismar konusu olsun.Siz kimsenin yurtlarını kirliliğinden söz ettiğini duydunuz mu?

Demek ki sayın bakan söylenmeyenleri söylenmiş gibi kullanmakla bizim aklımızı denemeye çalışıyor desek yeri olmaz mı?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI