BU KADARI DA OLMAZ DEDİRTEN ÖRNEKLER

 

 

 

 

 

                         BU KADARI DA OLMAZ DEDİRTEN ÖRNEKLER

Bir kentimizde evde beslenmesi yasak olan köpeklerin parçalamağa  çalıştığı dört yaşındaki bur çocuğun yürekleri sızlatan haber ve görüntülerini izlemişsinizdir. Benzer bir olay da geçtiğimiz yıl Yatağanda emekli bir öğretmenin başına gelmişti ve  bu cins köpeklerin saldırısına uğramış aylarca hastanede kalmıştı. Yine geçmiş yıllarda bu tür köpeklerin saldırısıyla yaşamını yitirmiş yaşlı bakıcının görüntüleri yer almıştı haberlerde. Bakımı yasak olmasına rağmen bu köpekleri birileri nasıl oluyor da edinebiliyor? Bu köpeklerin bir yerde bakıldığını gören ve gösteren birileri olmuyor mu ki insanlar bunları evlerinde bakabiliyorlar?

  Son olay bir sitenin bahçesinde yaşanıyor. İki köpek bu bahçede görevli kişi tarafından bakılıyor. Bu köpekler bahçede dolaşıyor ve onların yasak cins olduklarını sitedekiler nedense görmüyor ve bilmiyor.. Sonuçta böyle bir olay yaşanıyor.

Şimdi bu olayı hafifletme adına gösterilen çabalara bakalım. Saldıran köpeklerle saldırıya uğrayan çocuğun bahçede oynadığı görüntüleri yansıtılıyor ekrana. En yetkili kişiler de  çocuğun onlarla oynadığı düşünceleri paylaşılıyor.

  Buna neden ihtiyaç duyuluyor acaba?

Çocuğun geçmişte bu köpeklerle oynamış olması onların saldırganlığını nasıl hafifletecek dersiniz? Köpeklerin suçu yok suç çocuğun mu denmek isteniyor? Buradaki mantığı bir türlü anlayamıyoruz..

El efendiler ..Bu  cins köpeklerin sahiplerini bile parçaladığını bilmiyor muyuz? Sadece bizde değil dünyanın çeşitli bölgelerinde bu örnekler yaşanmıştır, bunu görmüyor muyuz?

 Devletin yetkilileri bu yasak bakımın üzerinde neden durmuyorlar/yani yasak olmasına rağmen bu cins köpeklerin nasıl oluyor da bir sitede bulunduruldukların neden sormuyorlar?

Evlerde sokaklarda hayvan beslemenin, hayvanları sevmekle ilgili olduğu söyleniyor. Sevgi olabilir ama o hayvanların yaşaması gereken alanların dışında bakılması ne kadar mantıklı olabiliyor? O hayvanların yaşam alanları sokaklar evler, site alanları mı oluyor ki insanlar bunları ediniyorlar. O hayvanların yaşam alanından koparılıp insanlar arasında yaşatılmasının nasıl bir sevgi ile açıklanabileceğini anlatsın birileri. Bu sevgi mi yoksa onlara eziyet mi oluyor?

  Sabahları yolumuz sağlık müdürlüğünün önünden geçiyor. Burada en az dört-beş iri sokak köpeğini görüyoruz. Okula giden caddeden geçen çocuklar arazındı bunları sevenler olabiliyor ama çoğu korka korka onların uzaklarından geçmeğe çalışıyor. Bu mu hayvan sevgimiz acaba? O koca köpeklerin yaşam alanları buraları mı oluyor yoksa?

Hangi sevgi onları orada yaşamağa zorunlu tutuyor acaba? Bu köpekler normalde saldırganlık göstermiyor ama bölgelerine yabancı bir köpek girdiğinde havlıyorlar. Onların bu özelliğini bilmeyenler ise saldırmalarından korkabilirler

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI