VAR OLANLAR KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR

                             VAR  OLANLAR  KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR 

   Uluslararası göstergelerde bu toplum ne tarihi ile ne yarattığı değerleriyle hak etmediği yerlerde anılıyor. Üstelik yeni   değil bu.. Kirlilik sıralaması denilen bir göstergede uzun yıllardan beri yer alıyor. Son yıllarda bu kirliliğe de rüşvet ve yolsuzluk gibi çok çirkin bir özellik eklenmiştir. Bu alanda da ilk onun içinde olduğumuz yazılıyor. Bunun yanında demokrasi endeksi diye bir alanda 104.sırada yer alıyoruz. Basın özgürlüğü alanında 154. Sırada anılıyoruz. Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü alanlarında 130 ülke arasında son sıralarda geçiyor adımız. Yandaş olmayan sendikaların aylık göstergelerinde her ay artan  bir  AÇLIK-YOKSUJLLUK  görüntümüz var. Bu ay geçen aydan daha iyiyiz diyebileceğimiz bir ay olmadı  henüz. Salgın sürecinde birilerinin varsıllık gücü sürekli almış milyoner sayıları yükselmiş dünyada ve bizde..

  Birilerinin çifter maaş aldığı sıkça işleniyor medyada.. Birileri ise bir maaş bulabilmek için akla karayı seçiyor durmadan.

  Ve benzeri bir sürü olaylar, sorunlar yaşanıyor yanı başımızda çevremizde, yaşadığımız toplumda.. Üstelik son zamanlarda CİNNET ÖRNEKLERİ  de hızla artıyor, yükseliyor.

   Bunlar olup biterken bu toplumun insanları ne yapıyor?  Bu yaşananlara nasıl bakıyor/Birde bunların yaşandığı toplumun önde gelen kişileri ,yönetenleri var.. Bunlar ne yapıyor dersiniz? Tüm bu olup bitenlere karşı nasıl bir duruş, tutum sergiliyorlar?

   Bunlar yaşanırken sıradan dediğimiz insanlar ne yapıyor acaba? Kimi "bana ne" diyor kimi "her koyun  k endi bacağından asılır"   kimi de  "bana dokunmayan yılan.." diye bir pasifliğe sığınmış durumda.. Oysa yılan belki şimdi onlara dokunmuyor ama dokunacak kimse bulamayınca sıra onlara gelecek elbet.. Hitler döneminde bir üniversite adamının söylediklerini bekle  çoğumuz biliyoruz. Ne demişti o hocamız? Komşuları tek tek götürürlerken ben "kim bilir ne yapmıştır" diyordum kendime. Sessiz kalmama gerekçe hazırlıyordum. Ama bir gün benim de kapım çalındı. Arkamdan ses edecek kimse kalmamıştı..

    Toplumda var olanlara olumsuzluklara ,yaşananlara karşı sessiz duran duyarlılığını göstermeyenler için önemli bir örnektir bu..

  İnsan yaşadığı toplumda insan olmanın gerektirdiği tüm örneklerini sergilemek zorundadır. Bir yerlerde bir takım haksızlıklar varsa bir takım olumsuzluklar varsa onlara karşı duyarlı olmak zorundadır. Bu zaten sahip olduğu değerlerin kendisinden istediği bir durumdur. Tüm dini ahlaki ve öteki değerler bizden kendilerine uygun davranışlar ister. Hem değerleri savunmak hem onların öngördüğü davranışlardan uzak durmak insan olmanın önündeki en büyük yanlışlıktır. Hele bu değerler arasında milli dini ve ahlaki değerler var ki bunlar asla haksızlıklar ve sorunlar karşısında suskun kalmayı önermez. Aksini ister insandan.

  Son yıllarda bu düşünce susma sustukça sıra sana da  gelecek diye ne güzel ifade edilmiştir

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI