Bu Zamları Yapanlar Kimler !?

Sağolsun Ekonomi Bakanı sayın Nihat Zeybekçi, uzun zamandır aklımızı meşgul eden bir sorunun yanıtını net bir şekilde verdi de, biz de ZAM gerçeğini merkezinden öğrenmiş olduk…

Sayın Bakan 02 Kasım Perşembe günü çıkıp; “Bu zamları biz yapmıyoruz ki, o zamlar otomatik olarak kendiliğinden gerçekleşiyor!” dedi, iyi mi?

Yani biz de zannediyorduk ki; “İktidarın Bakanlar Kurulu toplanıp, dünya petrol fiyatları ve doların dünya ekonomisindeki seyrine göre hesaplar yapıp, o ekonomik gidişata göre bu zamları sıralıyorlar” diye düşünüyorduk… Meğerse kazın ayağı öyle değilmiş; artık çok ileri bir medeniyet ülkesi olduk ya, ekonomik kriterleri öyle ayarlamışlardı ya; kimsenin bir şey yapmasına gerek yok, her şey çağdaş ve dijital bir şekilde tıkır tıkır işliyor, bu aygıtlar gereği neyse kendileri her şeyi ayarlıyorlarmış???

Sayın Bakan sağolsun bizi bu konuda aydınlattılar ama; yine de bizim anlayamadığımız bazı eksiklikler yok mu? Tamam, petrol ve doların gidişatına göre, zati her şeyimizi dışarıdan alan bir ülke haline getirilmemiz sebebiyle, zamlar otomatiğe bağlanmış olabilir? Peki, bu ürünleri satın alan biz insanlarınızın maaş ve ücretleri de, gözünü sevdiğimin bu “Otomatik Sisteme” bağlanmasını niye ihmal ediyorsunuz!? Yani ücret ve maaşlar sabit, ama bu insanlarınızın satın alacağı her şey “otomatik zamlı” öyle mi!? Yani, siz satarken her şey otomatik zamlı, biz alıcı ücret ve maaşları ise “sabit, yerinde sayan” olmuş oluyor değil mi!?

Sayın Bakan, bu bir nevi karaborsacılık olmuyor mu? Dünyanın neresinde böyle adaletsiz bir alışveriş olur? Bu aynen “kaşıkla verip, kepçeyle geri alma” sistemi değil mi? Hak, hukuk, adalet bunun neresinde!? Sattığınız ürün zamları otomatik oluyorsa, memura-emekliye-işçiye verdiğiniz maaşlar da aynı şekilde otomatik olsun madem!.. Enflasyon ve bu zamlara göre, hemen onların ücretleri de artsa da, ‘size oy ve vergi veren’ insanlarınız ezilmese ya!?

Doların değer kazanması ve petrol fiyatlarının artması bahanesiyle, bir hafta içinde  petrole iki defa ZAM geldi!.. Zati petrole zam koydunuz mu, başka hiçbir ürüne zam yapmanıza gerek yok, anında her şey pahalanıyor değil mi? El insaf yani, madem her şey pahalanıyorsa, neden maaş ve ücretler yerinde saysın ki? “Halka hizmet için geldik!” diyen bir iktidar, bu halka böyle mi hizmet edecek?

Sayın Maliye Bakanı açıkladı; “Şeker fabrikaları özelleşecek” dedi… Kömür işçileri de ayağa kalktı, iddialarına göre kömür ocakları da bir Torba Yasa ile özelleştirilecek, yani satılacakmış? İyi de, bu ülke bir şey üretmeden, her şeyini dışarıdan satın alarak daha ne kadar yaşar ki!? Şeker fabrikalarının satışı, başta hayvancılığı bitirmez mi? Şeker yerine halkımızın kullanacağı “Mısır Şurubu”, bu ülke insanlarımızın sağlıklarını bozmaz mı? Ülkenin her yerinden kömür fışkırırken, bir yılda dışarıdan tam 4 Milyar Dolar tutarında kömür satın almamız hangi akla hizmettir!?

Geçenlerde Fox Haber bir araştırma yayımladı, herkes şaşırıp kaldı: Tarım Bakanlığı’na bağlı “Et, Süt ve Balık Kurumu” güya birçok şehirde satış şubesi açmış da, aylardır halka güya ucuz et-süt satıyormuş… Bu haber üzerine Et ve Balık Kurumu bir açıklama yaptı; “Bizim böyle satış bürolarımız yoktur” dediler… Anlaşıldı ki, bazı uyanıklar bu kurumun adını kullanarak, halkı dolandırarak köşeyi dönüyorlarmış…

İyi de kardeşim, bütün bu sahtekârlıklar olurken siz nerelerdeydiniz? Siz bu ülkede yaşamıyor musunuz? Hah, yakalandılar da ne yaptınız onlara!? Hiç bunların levhalarını görüp-duymadınız mı? Sizin memur-amirleriniz Paris’te, Miami’de tatildeler miydi yoksa!?

Artık bize yalan söylemeyiniz, aklımızla da alay etmeyiniz, yemiyoruz artık!..   
YAZARIN DİĞER YAZILARI