ANLAŞILDI; MUHALİF VEKİL SAYISI "51" TANEYMİŞ !?

 

        ANLAŞILDI; MUHALİF VEKİL SAYISI "51" TANEYMİŞ !?

Yüce Meclis'te günlerdir süren "İnfaz Yasası" tartışmaları, daha doğrusu bazılarının "Örtülü Af" dedikleri o yasa, 13 Nisan günü yapılan ve toplam 330 Vekilin katılımıyla yapılan  oylama ile "279" tane 'Kabul' ve tam "51" adet "Ret' oyu ile yasalaştı, vatana ve millete hayırlı olur inşallah, 600 Vekillik Meclis'imize de diyelim Maşallah!.. Görüyorsunuz, çok sayın Vekillerimizin hemen hemen yarısı Meclis'te yokmuş!..

Bugünkü rakamlarla Meclis'teki siyasi partilerin Milletvekili sayıları şöyle: AKP = 291, CHP = 139, HDP = 61, MHP = 49, İYİ Parti = 37, TİP = 2, BBP = 1, DAP = 1, DP = 1, DBP = 1, SP = 1 ve Bağımsızlar = 5 adet olmak üzere, toplam "589 Milletvekili" bulunuyor... Böyle önemli bir yasa oylamasında bu Vekillerden tam "259" tanesi oylamaya gelmiyor, bunların da tam "208 TANESİ MUHALEFET MiLLETVEKİLİ" oluyor, iyi mi!? Bu rakamları asla unutmayınız, e mi!?

Ülkemizde bugün bir Milletvekili maaşı tam "25 Bin TL!.." Bir asgari ücretli ve çoğu da bedenen çalışan bu insanlarımız ise, bu parayı alabilmek için "tam 10 ay" çalışıyorlar!.. Bizim oylarımızla seçilip de, bir oylamaya bile gitmeye zahmet etmeyen sayın Milletvekillerimiz ise, daha başka birçok avantajlı ve beleş yaşamları yanında, evlerine en yakın Bankamatiklerden 25 Bin TL'yi çekip, keyiflerince harcıyorlar!.. Yarın bir seçim olduğunda sakın bunları unutmayınız ve yine oy istemeye gelenlere bu yazdıklarımı sorunuz diye yazıyorum!..

Cumhur İttifakı iktidarının oyları AKP=291 + MHP=49 + BBP=1, toplam = 341 Milletvekili... Bunların sadece 62 tanesi gelmemiş, ama kendilerini "Muhalefet Partisi" diyenlerin 259 Vekilinden ise, toplamda tam 208 Milletvekili oylamaya gelmemiş!.. Artık bunlar hangi hakla veya yüzle millete gelip; "Biz görevimizi yaptık, oylarınızın hakkını verdik, aldığımız ballı maaşları da son kuruşuna kadar hak ettik!" diyebilirler? Hangi yüzle diyecekler ki!?

Bu muhaliflerin çoğu günlerdir TV ekranlarına çıkıp, gazetecilerle ayaküstü sohbet edip; "Bu yasa şiddete maruz kalmış kadınlarımıza karşı suç işleyenleri affediyor!.. Bu yasa çocuk yaştakilere taciz edenlere, böylesi evliliklere ödül gibi bir şey oluyor!.. Bu yasa uyuşturucu mafyasını yine dışarı salacak!.. Bu yasayla düşünenler ve yazanlar cezaevinde kalırken, rüşvetçiler, gaspçılar ve asıl suçlular dışarı salınacak!.. Biz bu yasaya karşıyız, onaylanırsa da bunu iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz!.." diyorlardı... Oylama günü bir de baktık ki, bu muhalif Vekillerin sadece 'Beşte/ Biri' kadarı, yani sadece % 20'si kadarı oylamaya katılmışlar, % 80'i Meclis'ten tüymüşler!.. Hepsine yazıklar olsun!..

Bu durum ilk defa da olmuyor!.. Defalarca halkımızın muhalefetten bazı yasaların düzeltilmesi, iptal edilmesi, halkın çıkarlarına uygun yasalar haline getirilmesi beklentileri vardı... Örneğin; çevreyi kirleten Termik Santralların ya filtrelerle çalıştırılması veya kapatılması gündeme geldiğinde, Meclis oylamasında yine muhalefet yoktu!.. Bütçe çalışmalarında, çiftçilere destek için çıkarılacak yasalarda, yine muhalefet günlerce bağırıp-çağırdı, oylama günü yine ortalıkta gözükmediler!.. Yahu, Hz. Mevlâna'nın dediği gibi; "Ya göründüğünüz gibi olun, ya da olduğunuz gibi görünün!.." İktidar karşısında oy sayınız yetmeyebilir? Ama hiç olmazsa orada olup, 'Ret' oyu verin ki, biz de sizlerin samimi ve 'sözünün eri' Vekiller olduğunuzu anlayalım!.. Lakin sizde o samimiyeti bir türlü göremedik!.. Hani eskilerin; "Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar!" dedikleri gibi; siz de yasa tartışmaları sırasında ortalığı yıkıp, doğruları söylüyor, mücadele ediyormuş gibi yapıp, oylama günü de ortalıkta görünmeyince, bütün saygılığınızı yitiriyorsunuz, ha bari bunu bilesiniz!..

Bu yasa da geçti, aramıza yine bir sürü 'suç makinesi' kişiler karışacak!.. Tıpkı "Rahşan Affı" gibi, bakalım bu sefer ilk ayda bunların kaç tanesi yine suç işleyip de, kaçı kodese dönecek, hep birlikte bekleyip göreceğiz inşallah!?                 Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI